Pagina 1 din 6 123456 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 65
Like Tree2Likes

Subiect: evolutia post-embolizare fibrom

Rhiana Oaspete

Implicit evolutia post-embolizare fibrom

buna tuturor celor care au facut embolizare pt. fibrom uterin !
    am rugamintea de a-mi spune si mie daca ati avut embolizare -dupa 3 luni s-a micsorat de la 5,5 la 3 dar acum tot mai am hemoragie ( de 16 zile )fara durei sau febra -doar hemoragie cu cheaguri... am fost si la ginecolog si mi-a prescris ARTHOTREC pt. contractia uterului si eventale eliminari din fibromul ramas . Poate cineva care atrecut printr-o faza asemanatoare sa-mi spuna cum a evoluat si ce a facut in contnuare ? astept cu nerabdare un mesaj de la voi ! va multumesc mult

Nicose Oaspete

Implicit Re: evolutia post-embolizare fibrom

Am fibrom uterin policiclic intramural anterior de 66/36/58.3mm,structura hiperecogena cu microcalcificari,care imi da dureri groaznice si menstruatie foarte abundenta in timpul ciclului menstrual,pot face embolizare?Am facut tratamente naturiste,dar nu am nici un rezultat bun.Doctorita la care merg mi-a propus histerectomia,dar eu as incerca si embolizarea.

Lylyka Oaspete

Buna,
    Eu am facut embolizare pe 23 aprilie, insa sunt un pic nedumerita,pt ca nu stiu cu cu ce sa echografie sa compar:in martie fibromul avea 8/7 cm la medlife, in aprilie inainte de embolizare,la spital avea 9/7.5 cm.Acum am facut la prolife si avea:7,4/6,4cm. Dr ginecolog care a vazut echografie a zis ca este o scadere putin semnificativa, el nu are echograf, mana este de baza la el.....
    Pentru ca eu inca mai am o scurgere, mi-a dat sa iau zanocin, din nou, pt ca el crede ca am incontinuare infectie cu chlamydia....
    L-am intrebat cand pot sa incerc sa raman insarcinata,daca tb sa fac o pauza si mi-a zis ca dupa ce termin cu zanocinu ,ca 2 luni este suficient!?
    Eu am tot citit pe forum si la toate fetele dr le-a zis sa astepte sa scada fibromul, cel putin 6 luni, si pe urma sa incerce sa ramana...

Nicose Oaspete

Citat Citat din Lylyka Vezi post
    Buna,
    Eu am facut embolizare pe 23 aprilie, insa sunt un pic nedumerita,pt ca nu stiu cu cu ce sa echografie sa compar:in martie fibromul avea 8/7 cm la medlife, in aprilie inainte de embolizare,la spital avea 9/7.5 cm.Acum am facut la prolife si avea:7,4/6,4cm. Dr ginecolog care a vazut echografie a zis ca este o scadere putin semnificativa, el nu are echograf, mana este de baza la el.....
    Pentru ca eu inca mai am o scurgere, mi-a dat sa iau zanocin, din nou, pt ca el crede ca am incontinuare infectie cu chlamydia....
    L-am intrebat cand pot sa incerc sa raman insarcinata,daca tb sa fac o pauza si mi-a zis ca dupa ce termin cu zanocinu ,ca 2 luni este suficient!?
    Eu am tot citit pe forum si la toate fetele dr le-a zis sa astepte sa scada fibromul, cel putin 6 luni, si pe urma sa incerce sa ramana...
    tu unde ai facut embolizarea.Eu merg maine la Spitalul Universitar sa vorbesc cu d-l doctor Dorobant, si sa vad daca reusesc sa trec de d-l Horhoianu.Daca nu ma accepta am sa fac embolizarea la Victor Babes,imi este tare frica sa imi vina ciclu luna asta si sa nu apuc sa fac embolizarea,pierd foarte mult sange si deja sunt si putin anemica cu toate ca iau luna de luna fier,calciu,MGB6.

miki vali este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Varsta
    39
    Replici
    1

eu am avut numeroase infectii urinare inca de anul trecut.La urologie mi s-a spus ca sunt din cauza uterului fibromatos.banuiesc ca am un fibrom maricel.inca nu am ajuns la ginecolog sa am confirmarea.am citit aici despre embolizare si mi se pare super metoda.se face contra cost la clinici particulare sau doar cu ''spaga''?ce ma sfatuiti?

darla este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2009
    Replici
    1

Nicose poti sa-mi spui daca ai facut embolizarea?Eu ar trebui sa fac embolizare in septembrie la sp.universitar si ma cam sperie acest dr.Horhoianu.Am fost la dr.Nechifor dar nu mi-a spus ca trebuie aprobarea lui Horhoianu.

adriana_m este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2009
    Replici
    2

nu trebuie sa va fie frica de embolizare.
    interventia in sine (embolizarea) nu este deloc dureroasa, este posibil doar (ca in cazul meu) sa aveti parte de o recuparare mai dureroasa. nu am crezut ca pot avea asemenea dureri - dupa. norocul meu a fost ca personalul de la Spitalul Universitar a fost foarte atent si foarte dragut (nu am crezut ca se poate asa ceva intr-un spital romanesc - trebuie sa recunosc asta, deoarece am fost foarte placut surprinsa) si am reusit sa trec cu bine peste perioada imediat urmatoare embolizarii - adica durerile au fost "invinse" cu calmante - in cazul meu. dar puteti fi una din norocoasele care nu au dureri atat de mari. se poate si asta, nu pot sa nu recunosc ca am invidiat-o pe colega mea de salon care a trecut prin aceeasi operatiune, dar nu a avut nevoie de calmante. poate ca la ea a avut efect calmantul facut inainte de embolizare, asa ca n-ar fi rau daca ati incerca si voi - cereti-le sa va faca un calmant inainte de embolizare.
    cat despre dl Dr Dorobat si intreaga sa echipa de la radiologie - numai cuvinte de lauda. stiu ce inseamna sa fii "DOCTOR" in adevaratul sens al cuvantului...

cat despre posibilitatea de a incerca sa ramai insarcinata deupa embolizare, perioada de asteptare este de MINIM 6 LUNI. nu incercati inainte.

si fetelor, neaparat mergeti la doctor cand simtiti ca ceva nu este in regula. nimic nu se rezolva de la sine... cu cat mai repede cu atat mai bine.

va doresc multa sanatate si multa bafta.

PS: eu abia astept sa vina bebe, dar trebuie sa astept 6 luni...abia am fost "embolizata"!

adriana_m este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2009
    Replici
    2

am uitat sa spun ceva: nu trebuie sa va fie frica frica de dl Dr Horhoianu - cu mine a fost foarte dragut si mi-a explicat ce inseamna embolizarea si ce trebuie sa faci dupa aceasta interventie - repaus, controale regulate: la 1 luna dupa, la 3 luni si la 6 luni neaparat.
    adica: nu este dracul atat de negru pe cat pare !
    fiti curajoase!

doctorii care fac embolizarea sunt Dr Dorobat si Dr Nechifor. ii gasiti la Spitalul Universitar Municipal Bucuresti la et 1 la Radiologie Interventionala.

multa bafta!

Unregistered Oaspete

Am facut si eu anul trecut o embolizare la Spitalul Universitar din Bucuresti. Eram disperata fibromul meu avea 14 cm toti medici pe care ii consultasem nu mi-au dat nici o sansa si m-au trimis la operatie chirurgicala. Am aflat de pe un forum despre embolizare si asa am ajuns la acest spital. Dupa 2 luni de la interventie fibromul s-a redus cu 4 centimetri, nu am mai avut sangerari, ciclul s-a normalizat. Recomand aceasta metoda chiar daca o perioada scurta am avut dureri groaznice (maxim 24 de ore) acestea se pot ameliora cu calmante. Multa sanatate va doresc.

xeniada este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Replici
    3

Citat Citat din adriana_m Vezi post
    cat despre posibilitatea de a incerca sa ramai insarcinata deupa embolizare, perioada de asteptare este de MINIM 6 LUNI. nu incercati inainte.

si fetelor, neaparat mergeti la doctor cand simtiti ca ceva nu este in regula. nimic nu se rezolva de la sine... cu cat mai repede cu atat mai bine.

va doresc multa sanatate si multa bafta.

PS: eu abia astept sa vina bebe, dar trebuie sa astept 6 luni...abia am fost "embolizata"!
    buna ... imi poti spune cum este evolutia ta dupa embolizare? ai incercat sa ramai insarcinata?
    si eu m-am pricopsit cu ceva fibroame (cel mai mare de 3,4 cm ... intr-un an a crescut de la 2,5 la 3,4cm) si nu stiu ce sa fac ... am doua variante: ori sa fac embolizare, urmand ca apoi sa raman insarcinata (aici e toata marea problema: daca nu mai raman insarcinata?), ori sa raman insarcinata acum, iar dupa nastere sa fac embolizarea (cu anumite riscuri in privinta combinatiei sarcina-fibroame) ... of, of, of ... grea e viata asta ... pur si simplu sunt blocata si nu stiu ce sa fac

xeniada este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Replici
    3

din tacere sa inteleg ca sunteti fericite si nu mai aveti timp sa raspundeti? sau este, de fapt, ceea ce vreau eu sa aud?
    saptamana trecuta, la emisiunea "traieste sanatos" am auzit un medic chirurg care spunea ca, prin embolizare, se pierde sansa de a mai ramane insarcinata. logica era ca, dupa blocarea arterelor care hraneste fibromul, si endometrul incepe sa se atrofieze (care este responsabil de sarcina)
    va rog! va rog! va rog! fetelor care ati facut embolizare. spuneti-mi si mie: ati reusit sa ramaneti insarcinate? astept raspuns. multumesc

carmen_79 este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    35
    Replici
    1

Buna Adriana!
    Eu sunt noua pe aici dar am fost diagnosticata cu fibrom uterin de 17mm si mi s-a recomandat embolizare si apoi histeroscopie. Cum a decurs operatia de embolizare, cat timp ai fost spitalizata, cat te-a costat operatia? Exista riscul ca dupa embolizare sa nu mai poti avea copii? Eu sunt foarte speriata pt ca vreau sa am un copil si nu ma pot hotari ce sa fac. Imi este foarte frica de operatie... Astept raspubnsul tau. Multumesc.

Pagina 1 din 6 123456 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Fibrom uterin
    De ralumel in forum Sarcina
    Replici: 2
    Ultima replica: 17 mar 2011, 13:30
  2. Evolutia HIV incetineste in timpul sarcinii
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 7
    Ultima replica: 21 aug 2010, 11:12
  3. am fibrom
    De mariii in forum Sarcina