Rezultate de la 1 la 11 din 11

Subiect: Utrogestan

jalina este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    31
    Replici
    2

Implicit Utrogestan

Salut!

Tocmai m-am inscris pe forumul acesta si vreau sa va intreb ce stiti despre Utrogestan?
    Sunt insarcinata in saptamana 13 si medicul ginecolog mi-a prescis utrogestan, insa nu stiu de ce anume. La ce ajuta? Ajuta sarcina sau previne ceva anume? Poate pune in pericol sarcina?
    Ajung la doctor abia peste o luna si am sa intreb mai multe detalii atunci. Insa as vrea sa stiu si inainte cate ceva.
    Mi-a facut ecografie, mi-a spus ca sarcina arata bine pentru varsta ei, insa mi-a prescris acest medicament si nu am inteles de ce.
    Ma puteti ajuta?

Multumesc mult,
    Alina

mimi Avatar
    mimi este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2009
    Varsta
    28
    Replici
    29

Implicit Re: Utrogestan

Bună Alina,mie mi-a prescris dr la amāndouă sarcinile Utrogestan pānă la 3 luni. Este un medicament de ţinere a sarcinii,se dă preventiv pt dezvoltarea sarcinii. Multă sănătate şi sarcină uşoară!

happy Avatar
    happy este offline Membru
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    27
    Replici
    5.930

Citat Citat din jalina Vezi post
    Salut!

Tocmai m-am inscris pe forumul acesta si vreau sa va intreb ce stiti despre Utrogestan?
    Sunt insarcinata in saptamana 13 si medicul ginecolog mi-a prescis utrogestan, insa nu stiu de ce anume. La ce ajuta? Ajuta sarcina sau previne ceva anume? Poate pune in pericol sarcina?
    Ajung la doctor abia peste o luna si am sa intreb mai multe detalii atunci. Insa as vrea sa stiu si inainte cate ceva.
    Mi-a facut ecografie, mi-a spus ca sarcina arata bine pentru varsta ei, insa mi-a prescris acest medicament si nu am inteles de ce.
    Ma puteti ajuta?

Multumesc mult,
    Alina
    Buna!

Eu am luat utrogestan pana in saptamana 28.Este pentru fixarea si mentinerea sarcinii.Nu afecteaza cu nimic bebele,este un progesteron natural.
    Sarcina usoara!

Irina,24 ani,Bucuresti.
    Nastere cezariana,06 mai 2011Yasmine Gabriela

Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    27
    Replici
    2.507

si mie mi-a prescris, dar am luat putine. eu le luam intravaginal. Sunt pentru mentinerea sarcinii,

Razvan-Stefan. 21.12.2010

Dana Avatar
    Dana este offline Moderator
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    26
    Replici
    6.468

buna , si eu iau utrogestan cam de pe la inceput ... in cazul meu am avut nevoie ptr ca prezentam risc de avort . scrie pe prospect ca ajuta la mentinerea sarcinii . daca ai dubii suna-l sau du-te la doctor si intraba-l . eu la inceput ma speriam la orice , si a fost o perioada in care m-am dus in fiecare saptamana , numai sa fiu eu sigura ca totul este bine , doctorul nu-mi reprosa ca de ce ma duc asa des , chiar e mai bine , decat sa stau stresata o luna intreaga .

"Exista un singur copil frumos in lume si el apartine fiecarei mame"

"Iubeste cat vrei, cum vrei, cum poti... dar iubeste mereu ! "
    Alex&Bianca=Love

BBpiticutz este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Replici
    1.960

neata
    eu am luat in primele 4 luni si duphaston si utrogestan, ambele sunt de fapt progesteron si se dau pt. mentinerea sarcinii

jalina este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    31
    Replici
    2

Multumesc mult pt raspunsuri. M-am lamurit si eu
    Faza este ca doctorul meu lipseste din oras cateva zile, si nu prea am avut cum sa-l contactez. Mi-ati fost de mare ajutor

Multumesc mult inca o data si multa sanatate la toate
    Pup :*,
    Alina

Gabriela77 este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2011
    Varsta
    36
    Replici
    9

Citat Citat din jalina Vezi post
    Salut!

Ma puteti ajuta?

Multumesc mult,
    Alina
    Buna Alina,
    Nu, Utrogestan nu pune in pericol sarcina, dimpotriva, este recomandat atunci cand medicul considera ca exista un pericol pentru mentinerea sarcinii. Eu am folosit Utrogestan timp de doua trei saptamani si mi-a fost recomandat dupa o inseminare artificiala. In caz de inseminare, nu se poate stii daca sarcina se va putea tine normal, natural sau daca are nevoie de putin suport medicamentos.
    Foloseste linistita Utrogestanul recomandat si ai grija de tine si de bebe tau.
    Pupici

lulu24 este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Varsta
    29
    Replici
    791

Implicit Raspuns Utrogestan

Eu am folosit Utrogestan pe aproape toata perioada sarcinii eu fiind mai micuta de statura, dr mi-a recomandat pentru ca am avut mici contractii cu mult inainte sa nasc. dar totul a fost bine acum am un copil de 1 an foarte frumos si sanatos.

lvn13 este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2012
    Varsta
    21
    Replici
    1

Implicit Raspuns: Re: Utrogestan

Citat Citat din BBpiticutz Vezi post
    neata
    eu am luat in primele 4 luni si duphaston si utrogestan, ambele sunt de fapt progesteron si se dau pt. mentinerea sarcinii

buna...eu am sindromul ovarelor polichistice, iar d-na dr endocrinolog mi-a dat utrogestan iar d-na dr ginecolog duphaston.sunt in dubii daca sa le iau pe amandoua .d-na dr ginec mi-a zis ca nu are nimic dar am intrebat un alt ginecolog si mi-a zis sa iau decat unul dintre.vad ca tu le-ai luat pe amandoua.asa ti-a recomandat?

andr este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    36
    Replici
    99

Implicit Raspuns: Utrogestan

si eu am luat in sarcina utrogestan, si prietena mea la fel; amandoua avem bebei sanatosi acum; si am fost la medici diferiti.

Subiecte Similare

1. Utrogestan
    De carina29 in forum Preconceptia
    Replici: 3
    Ultima replica: 24 feb 2013, 13:13
  2. Utrogestan si cycloproginova in sarcina
    De bestyutza79 in forum Sarcina
    Replici: 3
    Ultima replica: 11 aug 2010, 23:01

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi