Pagina 1 din 39 123456112131 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 463
Like Tree197Likes

Subiect: Cate kilograme ati castigat de cand ati ramas gravide?

maddy este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2009
    Varsta
    34
    Replici
    4

Post Greutatea viitoarei mamici

Am o problema !Sarcina mea decurge excelent insa la doar 23 de saptamani am luat in greutate 15 kg.Stiu ca in mod normal se iau pe tot timpul sarcinii 15-20 kg!eu mai am 3 luni si ceva si nici nu vreau sa ma gandesc cate kg mai iau...
    E ok pt bebe daca mananc 1500 calorii pe zi?

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.114

Implicit Re: Greutatea viitoarei mamici

Cel mai important este sa ai o alimentatie sanatoasa si sa te feresti de stres pe cat este posibil

r_ocsy este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    33
    Replici
    28

In sarcina trebuie sa ne alimentam cu 300kcal/ max 5oo kcal in plus fata de alimentatia noastra anterioara. Numarul caloriilor se calculeaza in functie de kg pe care le-ai avut inainte de sarcina si inaltime ( sunt tot felul de tabele pe net ).
    1500 mi se pare cam putin, dar mai bine intreaba doctorul, este cel mai indicat sa iti raspunda. Daca este indicat sa iti recomande un regim doar el te poate ajuta la stabilirea caloriilor cat si a tipului de hrana.

aida_dolce este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Replici
    24

eu am luat 4 kg si am 27 sapt.dar pot sa spuna ca m-am abtinut,la modul ca nu am mancat prajit,tocatura,paine alba,dulciuri,etc..asta la inceput..si apoi,knd am vazut eu ca bebe al meu e in urma cu 3 zile..m-am pus pe mancat ceea ce nu mancat,plus iaurt,fructe,legume..problema e ca nu-mi mai intra..adik mi s-a micsorat stomacul..dar am vazut ca se poate;am mancat paine,prajeli,sosuri,inghetata,produse de brutarie..si am luat 750g intr-o sapt..ceea ce inainte nu luam decat atat in 2 sapt.sper ca la urmatorul eco,bebelusa mea sa fie bine.daca tot in urma e,nu ma mai imbuib cu mancare.Doamne ajuta s fie bine..deci exista si situatia opusa a ingrasarii
    madalina_26 likes this.

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.114

Citat Citat din aida_dolce Vezi post
    eu am luat 4 kg si am 27 sapt.dar pot sa spuna ca m-am abtinut,la modul ca nu am mancat prajit,tocatura,paine alba,dulciuri,etc..asta la inceput..si apoi,knd am vazut eu ca bebe al meu e in urma cu 3 zile..m-am pus pe mancat ceea ce nu mancat,plus iaurt,fructe,legume..problema e ca nu-mi mai intra..adik mi s-a micsorat stomacul..dar am vazut ca se poate;am mancat paine,prajeli,sosuri,inghetata,produse de brutarie..si am luat 750g intr-o sapt..ceea ce inainte nu luam decat atat in 2 sapt.sper ca la urmatorul eco,bebelusa mea sa fie bine.daca tot in urma e,nu ma mai imbuib cu mancare.Doamne ajuta s fie bine..deci exista si situatia opusa a ingrasarii
    Si cum ai dedus tu ca bebe este in urma cu 3 zile la greutate? Eu cred ca te inseli din mai multe motive:
    1. fiecare bebe are in burtica propriul ritm de dezvoltare acele tabele folosite pentru greutatea ideala a unui bebe in burtica sunt de fapt niste valori medii
    2. Precizia ecografului nu este suficient de mare pentru a putea stabili exact greutate si dezvoltarea fatului
    3. Nu se poate spune cu exactitate varsta fatului de nici un medic, asa ca medicul tau poate estima gresit ca bebe este mai mare si de fapt el sa fie mai mic si sa fie exact in parametri de dezvoltare.
    Aveti grija la ceea ce mancati, trebuie sa fie mancare sanatoasa si nu exagerati pentru ca si surplusul de nutrienti , grasimi , etc afecteaza bebe. Mancati daor atunci cand va este foame si cu o lingura mai putin decat este necesar sa va saturati

aida_dolce este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Replici
    24

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Si cum ai dedus tu ca bebe este in urma cu 3 zile la greutate? Eu cred ca te inseli din mai multe motive:
    1. fiecare bebe are in burtica propriul ritm de dezvoltare acele tabele folosite pentru greutatea ideala a unui bebe in burtica sunt de fapt niste valori medii
    2. Precizia ecografului nu este suficient de mare pentru a putea stabili exact greutate si dezvoltarea fatului
    3. Nu se poate spune cu exactitate varsta fatului de nici un medic, asa ca medicul tau poate estima gresit ca bebe este mai mare si de fapt el sa fie mai mic si sa fie exact in parametri de dezvoltare.
    Aveti grija la ceea ce mancati, trebuie sa fie mancare sanatoasa si nu exagerati pentru ca si surplusul de nutrienti , grasimi , etc afecteaza bebe. Mancati daor atunci cand va este foame si cu o lingura mai putin decat este necesar sa va saturati
    varsta ecpgrafica diferea de cea gestationala cu 3 zile si in urma cu o luna,cu 2 zile..in urma cu 2 luni,bebelusa arata ca ar fi mai mare cu 1 zi,in urma cu 3 luni-mai mare cu 2 zile..deci in 4 luni au fost diferente in scadere.la data nasterii dupa ultimul CM imi arata 01.10.2010,iar data ecografica indica ultima data 4.10.2010.de aici am dedus,desi medicul spune ca e'n regula

corynica este offline Banat
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    5.935

Talking Greutatea in timpul sarcinii

GREUTATEA IN TIMPUL SARCINII

In timpul sarcinii viitoarea mamica ar trebui sa ia in medie in jur de 10-12 kg.

La sfarsitul sarcinii, aceste kg se vor regasi astfel:
    - cca 3000g - copilul (dar poate varia de la 2.4kg la 4.2kg)
    - 900-1000g - lichidul amniotic
    - 500-600g - placenta
    - 500-1000g - marirea sanilor
    - 900-1000g - marirea uterului
    - 1600g - cresterea volumului sangvin
    - 1600g - cresterea volumului de fluide
    - 1700-3100g - cresterea rezervelor de proteine si grasimi (acestea depunandu-se in special pe coapse, fese si abdomen)

Ritmul cresterii in greutate pe parcursul sarcinii,impreuna cu tensiunea arteriala, analizele de urina si de sange, vor fi indicatorii de baza pentru medic in timpul controalelor.

Cresterea prea mare in greutate poate fi un indiciu de sarcina toxica, in special in al 2-lea trimestru, cand in urma functionarii mai dificile a rinichilor lichidele sunt retinute in organism. Chiar daca nu se observa edeme vizibile, la cantar sigur se va vedea o crestere mai mare in greutate.

Daca aveti probleme cu rinichii este bine sa va controlati cu mai multa grija greutatea.

Daca se constata retinerea de lichide in organism, o solutie este limitarea consumului de sare, a alimentelor sarate, precum si a cantitatii de lichide.

Daca insa gravida nu se hraneste suficient calitativ si cantitativ, iarasi nu este bine pentru ca nu isi va asigura nici ei nici copilului necesarul de elemente nutritive.

Cresterea in greutate saptamanala trebuie sa fie de cca 230g, iar per total, pe toata sarcina, sa nu depaseasca 10-12kg.

Eu am luat la fetita 10 kg, iar la a doua sarcina, maine am 11 saptamani si am luat deja 3 kg.
    La voi cum a fost, cate kg ati luat in sarcina? S-a incadrat cineva in cele 10-12 kg recomandate?

Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    26
    Replici
    2.507

Implicit Re: Greutatea in timpul sarcinii

Citat Citat din corynica Vezi post
    GREUTATEA IN TIMPUL SARCINII

La voi cum a fost, cate kg ati luat in sarcina? S-a incadrat cineva in cele 10-12 kg recomandate?
    Mult peste 12kg.In total 24. Dar ce sa fac? Am retinut multa apa cu toate ca in ultimele 2 luni nu ammai mancat sarat si nu am baut sucuri acidulate. Nu m-am cantarit dupa nastere, oricum simt ca am dat jos.
    Eu de la nastere m-am latit in solduri, ca nu prea eram. La mine e ceva ereditar, ca si soramea era scandura si s-a ingrasat.
    Le apreciez si le felicit pe cele care au luat putin.
    Imagini atasate Imagini atasate

Razvan-Stefan. 21.12.2010

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.168

Am mai scris si aici pe forum ca greutatea in sarcina depinde si de greutatea raportata la inaltime inainte de sarcina.

Plusul de greutate in sarcina este estimat in functie de indicele de masa corporala (body mass index = BMI) al fiecarei femei inaintea sarcinii. Cum se calculeaza indicele de masa corporala? Formula este: BMI = Kg/H(m).

Acesta reprezinta raportul dintre greutatea exprimata in kilograme si patratul inaltimii. Cu cat acest indice este mai mic inaintea sarcinii, cu atat cresterea de greutate in sarcina e de asteptat sa fie mai mare fara ca lucrul acesta sa fie anormal. Daca ai: BMI < 20: esti sub greutatea normala; BMI 20–25: te afli in zona ideala; BMI > 20: cantaresti mai mult decat ar trebui (> 40 semnifica obezitate severa).

Cat te vei ingrasa:
    Indicele de masa corporala Cresterea in greutate
    <19,8 - 12,5–18 kg
    19,8–26 - 11,5–16 kg
    26–29 - 7–11,5 kg
    >29 - 6 kg
    Dupa cum ai observat, cu cat esti mai slaba, cu atat sunt sanse sa te ingrasi mai mult in timpul sarcinii. Cresterea exagerata in greutate sau, dimpotriva, insuficienta expune copilul la o patologie extrem de serioasa.

Medicul care urmareste sarcina va stabili ce ai de facut in fiecare din situatii. Noi iti dorim nastere usoara si multa sanatate!
    Cresterea in greutate - Sarcina - Dezvoltarea sarcinii - Babyonline.ro

La prima sarcina, avand un IMC 19, am luat 13,5 kg.
    La a doua sarcina, pana in sapt. 31 am luat 6 kg., sa vedem cat mai iau de acum incolo.
    Ana88, afosteva and Vio2055 like this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Mihaela-Ana este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    31
    Replici
    5

Sunt in saptamana a 10-a si am luat 1,5 kg; am o colega de servici care are 22 de saptamani si s-a ingrasat cam 10kg.
    Sper sa nu exagerez in kg; doctora imi repeta la fiecare consulatie sa am grija ce mananc...
    DPN 31 august 2011

nectaria Avatar
    nectaria este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

Sunt in saptamana 20 si am luat 6 kg in greutate!!!!
    Ultima editare de nectaria : 04 mar 2011 la 16:20
    Ana88 likes this.

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.168

Nectaria e perfect, n-ai luat mult deloc.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Pagina 1 din 39 123456112131 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Am sterilet si totusi am ramas insarcinata
    De casianna in forum Sarcina
    Replici: 4
    Ultima replica: 06 apr 2013, 11:58
  2. Cand am ramas gravida?
    De andra_p in forum Sarcina
    Replici: 6
    Ultima replica: 01 dec 2012, 22:53
  3. Cu cine am ramas insarcinata?
    De rafaelaolga in forum Sarcina