Pagina 1 din 15 12345611 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 178
Like Tree24Likes

Subiect: Am 4 saptamani si ma doare burtica

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.116

Implicit Am 4 saptamani si ma doare burtica

Buna burticilor , acum 3 zile am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv, apoi am facut si testul de sange beta HCG,care a confirmat o sarcina, am fost la ginecolog si a spus ca totul e ok ,bebe nu s-a vazut ,e prea mic inca de atunci sunt foarte fericita si citesc pe internet tot ce se gaseste despre sarcina si copii.... am descoperit astazi aceasta pag de net si acest forum care mi-a captivat toata atentia.... iar prin intermediul acesta as ruga sa-mi raspunda cineva la o intrebare (cine stie sau cine a mai "patit" ca mine).

Intrebarea mea este: sunt insarcinata de 3/4 saptamani, dar am cateodata niste dureri ca de ciclu, pe care eu nu mi le explic??!!..... sunt normale? ,mentionez ca durerile sunt cand intro paret cand in alta,sunt mai mult ca niste intepaturi

Astept raspuns si va multumesc!

Liana Oaspete

Implicit Re: Am 4 saptamani si ma doare burtica

si eu am avut dureri ca la ciclu in primele saptamani; si de sani; chiar credeam ca imi vine dar a venit bebe

Ramona Oaspete

Si eu am avut dureri in chiar din prima saptamana de sarcina sau urmatoarea. Am sunt urgent ginecologul care mi-a recomandat cateva medicamente. te sfatuiesc sa faci la fel. Sarcina usoara si odihneste-te din plin...ca apoi nu mai poti.

Sorana Oaspete

Am si eu o intrebare, poate stie cineva sa-mi raspunda:
    - sunt si eu cu burtica si bebele are maxim 18 zile, stiu doar ziua fecundarii, deoarece am avut niste dereglari de menstruatie chiar cu o luna inainte.
    Am si eu putin dureri abdominale si ieri mi-am facut si eu betaHCG-ul (la 16, 17 zile de la fecundare) si a iesit 248 si mi-a spus doctorul sa-l repet luni (dupa 4 zile).
    Vi se pare o valoare mica la 16 zile? Stiu ca trebuie sa creasca pe la 1000 pana luni, dar am si aceste dureri (nu sunt deloc mari) abdominale si mi-e frica sa nu fie o sarcina extra uterina, voi ce credeti?

Ancutza Oaspete

Fetelorrrrrr,sunt distrusa si speriata, azi dimineata am vazut o pata maronie pe chiloti , am sunat la medic si mia spus sa vin la control la 6,mai sunt trei ore, pana atunci , da doamne sa fie bine si sa nu pierd, mai revin cu vesti deseara, poop ducle burticile si mai vorbim

Lixa 20 este offline Membru
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Varsta
    26
    Replici
    7

In primele 2 saptamani de la fecundatie m-a duraut in zona inghinala ingrozitor. ma trezeam noaptea cu niste dureri insuportabile.Daca urinam imi trecea in cinci minute durerea. dupa ce am aflat ca sunt insarcinata m-am dus la ecograf si am reusit sa vad bebele la doar 3 sapt. ma temeam sa nu am sarcina extrauterina dar medicul m-a asigurat ca nu e nimic, chiar mi-a spus ca sunt foarte bine. durerile mi-au disparut si acum sunt fericita ca bebe a trecut in a 5-a sapt. de viata. si analizele mi-au iesit bine.
    mentionez ca eu nu am avut nici un fel de sangerari. numai bine mamicilor!

ioana12381 este offline Membru
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Varsta
    33
    Replici
    3

Dragele mele va salut pe toate si in special pe viitoarele mamici.Sunt si eu o viitoare mamica,am 22 saptamani si vreau sa va linistesc pe toate care la inceputul sarcinii intampinati probleme de genul sangerari,dureri de burtica...etc.Am avut si eu un inceput de sarcina care mi-a dat multe batai de cap, pe la 4 saptamani imediat ce am aflat ca sunt insarcinata am inceput sa am sangerari(mici dar zilnice) care au durat vreo 2 saptamani cu tot cu dureri de burtica.Binenteles ca primul lucru a fost sa merg la medic care mi-a dat niste pastilute "Duphaston" pt mentinerea sarcinii dar pentru ca sangerarile(care uneori erau maronii) nu incetau am trait o frica teribila ca as putea sa pierd copilul si am trecut prin momente de neliniste care au durat pana pe la 12 saptamani(atunci m-am simtit mai in siguranta).
    Acum sunt bine,bebelusul meu e bine, da din picioruse si se zbenguie prin burtica.Asa ca va incurajez pe toate sa ascultati cu atentie de medicul vostru,sau daca nu aveti unul stabil sa mergeti la mai multi pana aveti incredere deplina in cineva care sa va monitorizeze pe toata perioada sarcinii.Inca un sfat pentru cele cu sangerari sau dureri in primele saptamani este sa nu faceti nici un fel de efort fizic iar daca aveti un job care implica asta va luati liber si fugutza la medic.
    Sanatate si aveti grija de burtici!

alinahosu este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Varsta
    32
    Replici
    1

buna burtici mai mici sau mai mari
    am si eu o problema. joi am fost la medic si am 5 saptamani de sarcina, dar mai exista si un hematom decidual posterior langa bebe. mi s-a prescris tratament cu no-spa, ultragestan si bineinteles acid folic, si repaus o saptamana. sansele sunt de 50 % sa fie bine. mi-e frica sa nu se intample ceva. daca ati avut o problema asemanatoare va rog sa-mi raspundeti.

multa sanatate si bebei sanatosi.

loveaur2001 este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    2

"Duphaston" se elibereaza doar cu trimitere de la medicul de familie?

lilisor 25 este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    1

Buna, gravidutelor! Sunt noua pe forum si vreau sa va spun k ma confrunt cu aceleasi probleme. Sunt in 3-4 sapt de la conceptie , 5-6 de la ultimul CM am dureri de burta si de spate, uneori chiar insuportabile. Dr mi-a dat tratament cu duphaston si no-spa, vad k nu sunt singura. Azi am fost la eco, e cat un bob de mazare dragutul...Sper din tot sufletul sa ramana acolo unde trebuie, in casuta lui pana la nastere! E prima sarcina si ne dorim mult un bebe. Ma cam sperie aceste dureri... spre deosebire de voi eu iau 3 duphaston pe zi// Sa auzim de bine, Pupici la burtici

Amalia este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Varsta
    33
    Replici
    2

Si eu am avut sangerari dar doar 2 zile. oare a fost din cauza ca am facut o luna?

loveaur2001 este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    2

Cine imi raspunde si mie, pt duphaston va da medicul reteta sau se elibereaza si la liber?
    Va intreb pr ca sunt intr-o situatie mai dificila: am facut doua teste ambele slab +, am fost la un control si dr. mi-a facut o eco, n us-a vazut nimic si dupa parerea lui nu e sarcina sau e f mica la inceput de aceea nu se vede sa revin peste o saptamana, doua, insa i-am spus ca am niste dureri uneori mai rau decat la ciclu si nu mi-a dat nimic. Mie mie teama sa nu-l pierd pe bebe cu aceste dureri dc nu iau nimic de sustinere.
    Voi ce ma sfatuiti sa fac pana ajung iar la dr.?

Pagina 1 din 15 12345611 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. dureri sub burtica la 32 de saptamani
    De anna maria in forum Sarcina
    Replici: 10
    Ultima replica: 13 sep 2012, 22:45
  2. Statul pe burtica
    De Dana in forum Bebelusi 0-12 luni
    Replici: 2
    Ultima replica: 21 oct 2011, 21:17
  3. o burtica singura
    De shaboo in forum Clubul mamicilor