Pagina 10 din 214 PrimulPrimul ... 5678910111213141520304060110 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 109 la 120 din 2558
Like Tree418Likes

Subiect: trombofilia in perioada sarcinii

Ana Patrascu este offline Cont inchis
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    31
    Replici
    304

Implicit Raspuns: trombofilia in perioada sarcinii

Draga Georgika,

Dr mea mi-a spus clar ca nu imi recomanda nastere naturala la trombofilie in trat cu clexane, risc de hemoragie ce nu poate fi controlata, plus ca nu am cosntructia soldurilor propice nasterii
    Clexane o sa fac si dupa nastere cam 6 sapt pana la refacerea uterului. Poti alapta fara nici o problema, asa cum multe mamici cu aceeasi problema au scris si postat diferite link-uri: clexane este o heparina cu masa moleculara mica ce nu se transfera in laptele matern sau prin placenta la bebe.

Din cate am citit pe aici si alte site-uri nu stiu de vreo mamica cu trombofilie si sub tratament cu clexane care sa fi sangerat spre final. Daca apar la inceput si dr te trimite imediat la analize si te pune sub trat totul este ok. Eu una nu am avut asemenea noroc la prima mea sarcina, unde de doua ori i-am spus dr ca sangerez si ea imi spunea senina ca sa stau linitita ca este normal....normal pana am pierdut sarcina.

oricum orice nelamurire ai avea, fa o listuta si cand te duci la dr, fara jena, intreaba tot de pe ea. eu asa fac la fiecare vizita

Georgika este offline Cont inchis
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    28
    Replici
    2.140

Citat Citat din Ana Patrascu Vezi post
    Draga Georgika,

Dr mea mi-a spus clar ca nu imi recomanda nastere naturala la trombofilie in trat cu clexane, risc de hemoragie ce nu poate fi controlata, plus ca nu am cosntructia soldurilor propice nasterii
    Clexane o sa fac si dupa nastere cam 6 sapt pana la refacerea uterului. Poti alapta fara nici o problema, asa cum multe mamici cu aceeasi problema au scris si postat diferite link-uri: clexane este o heparina cu masa moleculara mica ce nu se transfera in laptele matern sau prin placenta la bebe.

Din cate am citit pe aici si alte site-uri nu stiu de vreo mamica cu trombofilie si sub tratament cu clexane care sa fi sangerat spre final. Daca apar la inceput si dr te trimite imediat la analize si te pune sub trat totul este ok. Eu una nu am avut asemenea noroc la prima mea sarcina, unde de doua ori i-am spus dr ca sangerez si ea imi spunea senina ca sa stau linitita ca este normal....normal pana am pierdut sarcina.

oricum orice nelamurire ai avea, fa o listuta si cand te duci la dr, fara jena, intreaba tot de pe ea. eu asa fac la fiecare vizita
    Da pai eu stiam ca cezariana e mai cu risc, mai ales ca dupa, cateva ore bune nu te poti ridica sa mergi, pentru a pune sangele in miscare si cu cat stai mai mult pe spate cu cat cresc riscurile! Eu inca nu am vorbit cu dna dr despre metoda nasterii, deoarece am 30 sapt si bebica mea sta transversal si mi-as dori din tot sufletul o nastere normala, dar sper sa se si poata! Exact acelasi lucru am patit si eu anul trecut - de pe la 6 sapt jumate am inceput dintr-o data sa sangerez, mi-a dat utrogestan si, desi ma duceam din 2 in 2 zile, cand la privat unde era dr meu, cand la stat, el imi zicea ca e normal, sa stau linistita, sa iau utrogestan in continuare, ca nu am nimik, o sa treaca de la 3-4 luni, pana am pierdut sarcina! Noroc ca am dat peste aceasta dna dr care a fost si este mana cereasca - din prima m-a suspectat de trombofilie si mi-a dat aspenter preventiv pana au venit rez de la analize si asa am ajuns la 30 sapt, bebica e sanatoasa tun, creste in voie si sper sa fie asa in continuare! Nastere usoara!
    Ana Patrascu likes this.

GabitzaMami este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    30
    Replici
    242

Citat Citat din Georgika Vezi post
    Buna Alymaryn,

Ai sangerat de la inceputul sarcinii sau mai spre final, ca mie de asta mi-e frica acum? De ce ai nascut prin cezariana? A fost optiunea ta sau este obligatoriu in trombofilie sa nasti cu cezariana? Si inca o intrebare - ai facut clexane dupa cezariana? Daca DA, cat timp si ai avut voie sa alaptezi natural? La ce maternitate ai nascut?

Multumesc,

Georgika si Bebica (29 sapt si 6 zile)
    nu e obligatoriu cezariana
    poti sa alaptezi
    clexane se face 6 saptamani dupa

Citat Citat din cristinne83 Vezi post
    )Georgi din ce o cunosc eu pe Gabitza si sper sa nu gresesc, ea a luat toata sarcina si in paralel clar si clexane ca alea nu se scot decat la 6 sapt minim dupa sarcina!
    nu am luat decat pana la 32 pt ca am eliminat dopul si era risc de nastere prematura si riscul mare in administrarea de tromboass/aspenter este cel de sangerare puternica. vorbim cu dr cardiologa de copii ca in caz de admiinstrare in trim 3 e bine un consult cardio la bebe (ecografie) dupa nastere, insa e de stiu ca efectul optim al clexanului e administrat in paralel cu aspenter. Aspenter e bine de oprit cu 2 sapt inainte de nastere. Am prietene care l-au oprit la 36 sapt

Citat Citat din Ana Patrascu Vezi post
    Draga Georgika,

Da pai eu stiam ca cezariana e mai cu risc, mai ales ca dupa, cateva ore bune nu te poti ridica sa mergi, pentru a pune sangele in miscare si cu cat stai mai mult pe spate cu cat cresc riscurile! Eu inca nu am vorbit cu dna dr despre metoda nasterii, deoarece am 30 sapt si bebica mea sta transversal si mi-as dori din tot sufletul o nastere normala, dar sper sa se si poata! Exact acelasi lucru am patit si eu anul trecut - de pe la 6 sapt jumate am inceput dintr-o data sa sangerez, mi-a dat utrogestan si, desi ma duceam din 2 in 2 zile, cand la privat unde era dr meu, cand la stat, el imi zicea ca e normal, sa stau linistita, sa iau utrogestan in continuare, ca nu am nimik, o sa treaca de la 3-4 luni, pana am pierdut sarcina! Noroc ca am dat peste aceasta dna dr care a fost si este mana cereasca - din prima m-a suspectat de trombofilie si mi-a dat aspenter preventiv pana au venit rez de la analize si asa am ajuns la 30 sapt, bebica e sanatoasa tun, creste in voie si sper sa fie asa in continuare! Nastere usoara!
    Parerile legate de nasterea naturala/cezariana la trombofilice sunt impartite, argumentele sunt bune in ambele cazuri, la nasterea naturala e mai greu de intrerupt inainte ca nu sti cand se declanseaza si daca este necesara o ceza de urgenta este posibil ca sa nu se poata face anestezie partiala, insa femeia devine activa mai repede dupa nastere. La cezariana se pot controla mai usor sangerarile date de administrarea anticoagulantului prin alegerea momentului operatiei la un interval de 48 ore de la anticoagulant si prin intervenirea promta in cazul in care apare sangerare fiind deja in sala de operatie, insa recuperarea fiind anevoioasa apare o imobilizare prelungita.
    Eu am nascut prima data natural la 20 ore de la Clexane, nu au aparut sangerari, insa am avut probleme grave cu circulatia sangelui in picioare desi nu am fost imobilizata, iar a doua oara prin cezariana la cca 80 ore de la clexane, si desi imobilizarea a fost prelungita nu am avut problemele de la prima nastere cand nu ma puteam tine pe picioare si a fost necesar tratament.

Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    28
    Replici
    2.140

Citat Citat din GabitzaMami Vezi post
    nu e obligatoriu cezariana
    poti sa alaptezi
    clexane se face 6 saptamani dupa

nu am luat decat pana la 32 pt ca am eliminat dopul si era risc de nastere prematura si riscul mare in administrarea de tromboass/aspenter este cel de sangerare puternica. <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> cu dr cardiologa de copii ca in caz de admiinstrare in trim 3 e bine un consult cardio la bebe (ecografie) dupa nastere, insa e de stiu ca efectul optim al clexanului e administrat in paralel cu aspenter. Aspenter e bine de oprit cu 2 sapt inainte de nastere. Am prietene care l-au oprit la 36 sapt

Parerile legate de nasterea naturala/cezariana la trombofilice sunt impartite, argumentele sunt bune in ambele cazuri, la nasterea naturala e mai greu de intrerupt inainte ca nu sti cand se declanseaza si daca este necesara o ceza de urgenta este posibil ca sa nu se poata face anestezie partiala, insa femeia devine activa mai repede dupa nastere. La cezariana se pot controla mai usor sangerarile date de administrarea anticoagulantului prin alegerea momentului operatiei la un interval de 48 ore de la anticoagulant si prin intervenirea promta in cazul in care apare sangerare fiind deja in sala de operatie, insa recuperarea fiind anevoioasa apare o imobilizare prelungita.
    Eu am nascut prima data natural la 20 ore de la Clexane, nu au aparut sangerari, insa am avut probleme grave cu circulatia sangelui in picioare desi nu am fost imobilizata, iar a doua oara prin cezariana la cca 80 ore de la clexane, si desi imobilizarea a fost prelungita nu am avut problemele de la prima nastere cand nu ma puteam tine pe picioare si a fost necesar tratament.
    Pai si la cat timp dupa ce ai eliminat dopul ai nascut?

GabitzaMami este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    30
    Replici
    242

Pai si la cat timp dupa ce ai eliminat dopul ai nascut?
    La 7 saptamani, daravand deja o nastere prematura anterior, nu a vrut sa riscam nimic dna dr

magda76 este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2012
    Varsta
    37
    Replici
    59

Buna viitoarelor mamici.O sa povestesc repede ce probleme am avut si am. Anul trecut am ramas insarcinata, analizele erau bune, nu alte complicatii, sarcina normala. La 33 de saptamani m-a durut rau in capul pieptului,doctorita mea ginecoloaga sa iau no-spa ca nu e de la sarcina, la un spital aproape de mine , mi-au dat tot no-spa injectabil si m-am calmat putin. pe 25 aprilie 2011 a 2 zi de paste, m-am trezit : aveam sange pe chilot si durere mare burta, de fapt contractii. Du-te repede la spital, acolo tensiunea 17,10 repede in sala de opearatii bebele nascut mort si eu am avut complicatii. Dumnezeu a vrut sa mai traiesc si am trecut peste hopul ala.
    Dupa o doctorita m-a trimis la Dr. Uscatescu la Fundeni si asa ma descoperit ca am trombofilie.La prima sarcina, nu se stia ca am trombofilie si am facut si preeclampsie.
    Acum la 1 an dupa, cu ceva riscuri, eu si sotul meu am zis sa mai incercam. Asa ca acum sunt insarcinata in 18 saptamani, urmez tratament de la hematoloaga : Aspenter, Acid folic, MgB6, Cetebe, Femibion, Coenzima Q10, si Vitamina E si injectii cu clexane de 0,4.Am deja risc crescut sa fac iar preeclampsie.Deocamdata nu m-au internat sau sa stau acasa.
    Am dureri in capul pieptului mai mereu; nu m-am ingrasat deloc nu am luat nici 1 kg.
    Miercuri pe 18.07.12 ma duc la Dr. mea la Spitalul Universitar sa vedem cum mai evolueaza sarcina si la 22 de saptamanai sunt programata la ecografia de tripul test. Sincer pt ca am trecut prin ce am trecut, am mai fost la dr. sa cer parerea dumnealui. El mi-a spus (fat ade doctorita mea) sa tin regim, fara sare, cartofi prajiti, covrigi, grasime etc.. De la 20 sapt 1 data pe luna sa fac ecografia doppler si dupa el de la 30 de saptamani internare la spital pana la sf sarcini pt monitorizarea ei. Doctorita mea nu a spus nimic de asa ceva? Si am impresia ca nu imi da sa fac destule analize? in sf miercuri o mai intreg una alta si sa vad ce spune, daca nu m-as duce la alt doctor.
    Daca are cineva sarcina mai mai mare e de 18 saptamani va rog sa imi spuneti ce analize ati facut dupa aceasta data? Va multumesc si astept raspunsul vostru.

Ana Patrascu este offline Cont inchis
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    31
    Replici
    304

Citat Citat din magda76 Vezi post
    Buna viitoarelor mamici.O sa povestesc repede ce probleme am avut si am. Anul trecut am ramas insarcinata, analizele erau bune, nu alte complicatii, sarcina normala. La 33 de saptamani m-a durut rau in capul pieptului,doctorita mea ginecoloaga sa iau no-spa ca nu e de la sarcina, la un spital aproape de mine , mi-au dat tot no-spa injectabil si m-am calmat putin. pe 25 aprilie 2011 a 2 zi de paste, m-am trezit : aveam sange pe chilot si durere mare burta, de fapt contractii. Du-te repede la spital, acolo tensiunea 17,10 repede in sala de opearatii bebele nascut mort si eu am avut complicatii. Dumnezeu a vrut sa mai traiesc si am trecut peste hopul ala.
    Dupa o doctorita m-a trimis la Dr. Uscatescu la Fundeni si asa ma descoperit ca am trombofilie.La prima sarcina, nu se stia ca am trombofilie si am facut si preeclampsie.
    Acum la 1 an dupa, cu ceva riscuri, eu si sotul meu am zis sa mai incercam. Asa ca acum sunt insarcinata in 18 saptamani, urmez tratament de la hematoloaga : Aspenter, Acid folic, MgB6, Cetebe, Femibion, Coenzima Q10, si Vitamina E si injectii cu clexane de 0,4.Am deja risc crescut sa fac iar preeclampsie.Deocamdata nu m-au internat sau sa stau acasa.
    Am dureri in capul pieptului mai mereu; nu m-am ingrasat deloc nu am luat nici 1 kg.
    Miercuri pe 18.07.12 ma duc la Dr. mea la Spitalul Universitar sa vedem cum mai evolueaza sarcina si la 22 de saptamanai sunt programata la ecografia de tripul test. Sincer pt ca am trecut prin ce am trecut, am mai fost la dr. sa cer parerea dumnealui. El mi-a spus (fat ade doctorita mea) sa tin regim, fara sare, cartofi prajiti, covrigi, grasime etc.. De la 20 sapt 1 data pe luna sa fac ecografia doppler si dupa el de la 30 de saptamani internare la spital pana la sf sarcini pt monitorizarea ei. Doctorita mea nu a spus nimic de asa ceva? Si am impresia ca nu imi da sa fac destule analize? in sf miercuri o mai intreg una alta si sa vad ce spune, daca nu m-as duce la alt doctor.
    Daca are cineva sarcina mai mai mare e de 18 saptamani va rog sa imi spuneti ce analize ati facut dupa aceasta data? Va multumesc si astept raspunsul vostru.
    Nici nu imi pot inchipui prin ce ai putut sa treci.....si eu am pierdut o sarcina dar era mica, 10sapt.
    Eu am acum 24 sapt, tot in tratament cu clexane. La 20 de sapt am facut ultimile analize: homoleucograma, sideremia, toate culturile de col, secretie, IgM-ul de Toxoplasmoza (nu am anticorpi si de aia il repet la fiecare trimestru), anticorpi de grupa A (eu am 01) si cam atat. Dopler fac si eu lunar pt masurarea tensiunii pe arterele uterine. Pana acum totul a decurs ok, fara nici o durere, sangerare etc.
    Dr mea tot la municipal este, dar eu o vad la un cabinet particular unde este aparatura mai ok.

Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    28
    Replici
    2.140

Citat Citat din GabitzaMami Vezi post
    La 7 saptamani, daravand deja o nastere prematura anterior, nu a vrut sa riscam nimic dna dr
    Mama ai stat aproape de 40 ... eu ma gandeam ca si in cazul dopului gelatinos e ca la ruperea membranelor ... mai intai elimini dopul si dupa in maxim 2-3 zile nasti sau poate si mai devreme ... mama a eliminat dopul si au luat-o contractiile, iar seara dupa vreo 12 ore de la eliminarea sa, i s-au rupt si membranele si asa am aparut eu - o bomboana de copil! Mie mi-e frica tare de chestiile astea gen eliminarea dopului, ruperea membranelor inainte de termen sau sa pierd lichid amniotic fara sa-mi dau seama ... de cate ori merg la control stau cu sufletul la gura sa zica ca e totul ok si ca pot pleca acasa linistita! Sper sa nu fie cazul ... eu mi-am propus sa duc cat mai spre termen, sa vrea si ea acum!

Sanatate multa!

Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    28
    Replici
    2.140

Draga mea Magda esti o adevarata luptatoare! Eu am pierdut sarcina de 8 sapt si abea mi-am revenit ... nici nu vreau sa ma gandesc daca ar pati ceva fetita mea (am 30 sapt). Si la mine a fost la fel prima sarcina, totul bine, analizele uzuale perfecte, dar a aparut sangerarea si am eliminat embrionul acasa! Nimeni nu a stiut sa-mi dea o explicatie decat ca asa se intampla in primele 3 luni cu 2 din 3 sarcini! Acum in ianuarie, fix cu 3 zile cand ar fi trebuit sa nasc primul bebe am aflat ca-s insarcinata! Am schimbat medicul imediat, dna dr mi-a dat din prima analize trombo unde 2 mutatii au iesit pozitiv si m-a bagat pe clexane 0.4 1 fiola/zi! Bineinteles ca de cand s-a confirmat sarcina si pana azi la 30 sapt iar, pe langa injectia de clexane, utrogestan 200 mg x2 /zi oral, aspenter 75 mg x 1/zi, no-spa 80 mg (sunt inalta, ama aproape 180 cm) 1 pastila la 4 ore, magne b 6 x 3/zi.

Legat de analizele pe care le-am fct eu pana acum - la inceput au fost cele de trombofilie si cele uzuale - urina, hemoleocograma, glicemie, transaminaze, etc, dupa pe la 16 -18 sapt am facut triplu test, la 23 screeening malformatii trim II si mi-a mai dat ocazional, cam la 1 luna urocultura, am facut iar transaminazele si bilirubina acum 2 saptamani, caci imi aparusera niste bubite pe burtica si m-am speriat ca e de la ficat (avand in vedere ca iau utrogestan), dar era doar caldura asta sufocanta, slava Domnului iar acum pentru 32 sapt mi-a dat sideremie, urocultura iar, hemoleucograma. Pe la 22 sapt ma tot gasea la control cu tensiunea peste 14 si atunci, ca sa evitam preeclamsia m-a trimis urgent la consult cardiologic, am facut mai intai ecografie cardiaca unde s-a constatat ca inima nu are nimik, e sanatoasa tun si pe urma am suportan un holter de tensiune 24 ore, nu pot spune prin ce am trecut o noapte intreaga unde tot asa s-a constatat ca tensiunea si pulsul meu sunt in limite normale, cu exceptie unei tensiuni putin mai mari inreg pe la 22 seara - cine stie ce faceam atunci, dr mea gineco concluzionand ca am emotii mari - ceea ce e foarte adevarat si d-aia mai creste un pic tensiunea! Am acasa un tensiometru tip bratara care nu inreg mai mult de 12 cu 7, iar atunci cand merg la medicul de familie pentru reteta de clexane si prenatal bag si o tenisune - ultima a fost 12 cu 8, avand in vedere ca era extrem de cald, am stat in picioare la coada si am urcat 2 etaje! Legat de asta dr mea m-a mai rugat sa fiu atenta la urm simptome - umflarea excesiva a picioarelor, mainilor sau fetei, proteine in urina sau tensiune mai mare de 14 cu 9. Acum si eu uneori mai simt ca ma sufoc sau ca obosesc super repede si nu mai am aer, sau parca ma apasa ceva in zona toracelui, trece repede si sper sa fie doar greutatea (deja am luat 15-16 kg) si uterul/bebe care apasa pe diafragma. Sunt surpinsa ca totusi nu ai avut niciun alt simpton decat durerea in piept ...
    Felicitari pentru noua sarcina si pentru curaj! De obicei, cu tratament adecvat si controale periodice si urmarirea semnelor despre care-ti vorbeam saricina nu mai trebuie sa fie cu asa mare risc ... mai scrie-ne ce analize ai urmat, cum a iesit triplu test si cum te mai simti!

Pup si sanatate multa,

Georgiana si Bebica (30 sapt si 1 zi)

magda76 este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2012
    Varsta
    37
    Replici
    59

multumesc Georkica. Acum am aproape 19 saptamani si de felul meu nu prea sunt o mancacioasa, insa sunt in luna a 5 la jumatatea sarcinii si nu am luat nici 1 kg. Deja am dureri in piet, dar dr a spus ca e de la stomac si durerea de preeclampsie e putin mai jos. Maine miercuri ma duc la doctorita ginecoloaga sa vada bebele, sa se uite pe niste analize pe care le-am facut eu (chiar daca ea nu mi le-a dat), si sa o mai intreb de altele. Nu a spus nimic de Doppler.Intre timp ma duc si la un cardiolog, care mi-a dat sa fac niste analize si o sa imi puna un Hoppler. LA 22 de saptamani merg la triplutest si va mai tin la curent.Pe mine ma ingrijoreaza putin durerea din capul pieptului, ma nu il simt pe bebe in fiecare seara miscandu-se, ca nu m-am ingrasat deloc, si trebuie sa stau cat mai mult la pat.

Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    28
    Replici
    2.140

multumesc Georkica. Acum am aproape 19 saptamani si de felul meu nu prea sunt o mancacioasa, insa sunt in luna a 5 la jumatatea sarcinii si nu am luat nici 1 kg. Deja am dureri in piet, dar dr a spus ca e de la stomac si durerea de preeclampsie e putin mai jos. Maine miercuri ma duc la doctorita ginecoloaga sa vada bebele, sa se uite pe niste analize pe care le-am facut eu (chiar daca ea nu mi le-a dat), si sa o mai intreb de altele. Nu a spus nimic de Doppler.Intre timp ma duc si la un cardiolog, care mi-a dat sa fac niste analize si o sa imi puna un Hoppler. LA 22 de saptamani merg la triplutest si va mai tin la curent.Pe mine ma ingrijoreaza putin durerea din capul pieptului, ma nu il simt pe bebe in fiecare seara miscandu-se, ca nu m-am ingrasat deloc, si trebuie sa stau cat mai mult la pat.
    Esti o fericita ca nu ai pus pe tine! Eu la capitolul acesta stau foarte prost! La fiecare control aproape dna dr ma cearta si-mi explica ca nu e ok sa ma ingras atat, dar mie mi-e foame continuu si sunt pofticoasa rau de tot (eram si inainte) si daca beau si un pahar cu apa il beau cu pofta de zici ca ce beau eu acolo! Asta este fiecare cu norocul ei, eu deja am pus 16 kg si de acum incolo am auzit ca pui ca lumea de tot, asadar am sa-l ajung pe sotul meu, iar dupa facem sumo impreuna! Eu inainte sa raman gravida fumam si logic ca m-am lasat cum am aflat, ma gandesc ca si asta a contribuit! Mi-a dat de la la vreo 12-14 sapt elevit, dar asa ma constipau si in 3 saptamani am luat 5 kg si mi le-a scos! Eu am noroc ca beau fffffff multa apa, ajung si la 3-4 litri pe zi, mi-am fct un obicei, e ca un tic si bineinteles ca si urinez ffff des, e importanta si apa! Da depinde de dureri, cred ca cel mai bine ar fi sa vorbim cu dr cardiolog, sa-l intreb pe el cum distingi durerile de preeclampsie si poate intri ne mai zici si noua ce sfaturi ti-a dat si ce simptome sa urmaresti! Nu e cam tz 22 sapt pentru triplu test? Legat de miscarile lui bebe stai linistita ca misca cand are el/ea chef ... apropo stii ce e sau se banuieste ceva? La mine a miscat prima data pe la 16-17 sapt asa ceva super usor, ca o falfaiala, vreo 2 zile, seara si pe urma pauza totala pana pe la 21 de saptamani ... eram super stresata si aveam senzatia inaintea fiecarui control ca-mi va zice ceva de rau ... dar ea facea la tumbe in burtica, mama, mama, numai ca eu nu le simteam ... si de la 21 sapt a inceput spectacolul live ... mai intai foarte jos, spre pubis, de aveam senzatia ca iese pe acolo, dupa a inceput sa se mai ridice, iar in zilele de azi face tot cand are ea chef ... are zile cand de noaptea de pe la 3-4 pana dimineata la 8 continuu are ceva de miscat, intins, lovit sau strans si zile cand abea da cateva ghionturi acolo ca sa nu zic eu ca nu e acolo bine merci ... ieri si azi, spre exemplu a fost tare fara chef ... ca si mine de altfel ... de la caldura am fost mai indispusa si aproape sa intru in depresie ca nu mai suport si aerul ma rupe in gat ... azi cel putin daca a miscat asa delicat pe ici pe colea de cateva ori, dar eu stiu ca e bine acolo in burtica si o las in pace, caci ma gandesc ca asemenea noua, oamenilor mari, au si ei zile mai cu chef si energie si zile cand au chef doar de stat si de dormit! Asa incearca sa faci si tu si gandeste pozitiv mereu! Si eu la inceput pe la vreo 3 luni am gasit in secretie o usoara urma de sange care s-a oprit imediat si am stat vreo 1 sapt la pat, dupa eram suspecta de placenta praevia, era lipita de marginea orificiului intern si am stat la pat cat am putut de mult, dupa mi-a gasit uterul contractat si tot asa m-a bagat in medical si cat mai mult la pat ... bine si acum se intareste burtica cand si cand, dar nu e dureros si am citit ca e normal se pregateste de marele eveniment ... dar si eu stau cat mai mult in pat, ma plimb in fiecare dimineata 30 minute si mai imi fac din treburi - platesc 1 factura, cumpar 1 salata si seara ies in parc la aer pe bancuta... asta este! Totul pentru minunile din burtica! Te asteptam maine cu vesti ...

cristinne83 Avatar
    cristinne83 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.589

De la 20 sapt 1 data pe luna sa fac ecografia doppler si dupa el de la 30 de saptamani internare la spital pana la sf sarcini pt monitorizarea ei. Doctorita mea nu a spus nimic de asa ceva? Si am impresia ca nu imi da sa fac destule analize? in sf miercuri o mai intreg una alta si sa vad ce spune, daca nu m-as duce la alt doctor.
    Buna Magda
    imi pare rau ca ai prin asa ceva! este o tragedie si bine ca ai reusit cat de cat sa iti revii! Minunea din brtica ta iti va da putere si pe viitor sa depasesti orice!
    iti zic doar atat: daca vrei ceva, lupta tu pana in panzele albe ca altcineva nu prea o sa lupte pt tine.... eu asta am concluzionat de cand am ramas gravida. Eu am pierdut prima mea sarcina anul trecut la 10 sapt si nimeni, absolut nimeni nu m-a trimis la analize , zicandu-mi toti sa ma duc acasa ca e 'normal' sa mai pierzi si sarcini. Normal in capul lor! Nu am ascultat de nimeni decat de mine! Eu am facut totul cu ajutorul Domnului!! M-am interesat singurica de toate si asa am descoperit trombofilia (noroc cu netu, eu mi-am facut sg analizele, eu mi-am descoperit mutatiile, eu am ajuns la dr Uscatescu, cu ajutorul feelor de pe forumuri, ajungand la ea tot eu m-am tinut scai de ea si nu m-am dus o data pe luna la control ci la fiecare 2 sapt cerand clar ce vreau mai cu perdea sau nu : cand ddmeri, cand altceva,etc... medicul mi-a zis sa monitorizez cu dopplere ff atent sarcina si mi-a zis sa ma duc lunar si bineinteles ca eu m-am dus la fiecare 3 sapt ca am considerat ca e mai ok(deci eu singura am luat toate deciziile si preventiv le-am facut pe toate, m-am tinut scai de toate... nu m-am mai lasat in mana ginecologului care ma chema ca orice gravida mai rar...tot la el merg si ii cer si analizele de care aud in stg si in dr: urocultura, hemoleucograma, secretii,etc..chestii normale care oricum ti le da,dar daca simti ceva: fa-le cand vrei...chiar si mai des, nu mai conteaza..ideea e sa le faci daca asta simti pt ca asa vei fi tu mai linistita) in plus de asta in afara de Dr U. pe care o consider oricum eorul meu, m-am mai dus la alti 2 hematologi de renume sa vad daca parerile coincid macar in proportii apropiate))si in cele din urma am ramas la dr U ca e mai preventiva si mai precauta si ia totul mai in serios cu aceasta trombofilie... deci am fost nebuna de-a dreptul! Asadar nu mai cauta sa te trimita nimeni oriunde ca nu te va trimite..rar sunt medici sa te trimita.. ci ia tu in maini totul si fa-le pe toate..mergi la 10 medici daca e necesar pt divese pareri si alege ce e mai bine pt tine ( numai sa fii tu linistita... eu dpplere fac la fiecare 3 sapt de la varsta de 12 sapt de sarcina desi multi ma cred nebuna...dar vreau sa fiu sigura ca Ir-urile sunt ok ca in caz de ceva sa pot preveni si trata si m-am programat si la cei mai buni ecografisti din tara special pt ca am vrut pe cei mai buni si mai multi ochi : Iosup, Albu, Chitescu, Pop, Botica, Herghelegiu,etc! Eu desi am descoperit 3 mutatii toate heterozigote nimeni nu vroia sa ma puna pe Clexane pt ca aveam restul analizelor perfecte..de aceea si paranoia mea pt monitorizare atenta! )dar recunosc ca asa am putut dormi linistita.... abia acum de la 21 de sapt m-a bagat si pe mine dr U. pe clexane de 0,2 preventiv desi Ir-urile mele sunt normale dar deh.. asadar sunt si mai linistita acum si abia astept sa nasc si sa imi tin bebelul in brate!
    Ana Patrascu likes this.

Subiecte Similare

1. hepatita B pe perioada sarcinii.
    De iulia_anita in forum Sarcina
    Replici: 2
    Ultima replica: 21 mai 2013, 13:10
  2. 10 chestii neplacute pe perioada sarcinii
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 07 mai 2010, 20:08
  3. Vaginoza bacteriala (VB) pe perioada sarcinii
    Ultima replica: 29 ian 2010, 22:59
  4. Schimbari de dispozitie pe perioada sarcinii
    Ultima replica: 21 ian 2010, 22:19
  5. Pielea ta pe perioada sarcinii. Cum ai grija de ea?
    Ultima replica: 22 oct 2009, 17:22

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •