Pagina 3 din 215 PrimulPrimul 1234567813233353103 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 25 la 36 din 2571
Like Tree421Likes

Subiect: trombofilia in perioada sarcinii

alina_geo21 este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    412

Implicit Re: trombofilia in perioada sarcinii

mi-e nu mi-a schimbat doza de clexane...am inceput cu 0.4 si tot aceiasi doza o am si acum ... aspenter iau in fiecare zi pana in sapt 34 de sarcina.

mindilina este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2012
    Varsta
    31
    Replici
    11

Implicit Raspuns trombofilia in perioada sarcinii

Analizele pentru depistarea trombofiliei le-am facut la cynevo, la fundeni decat urmaresc evolutia acestei boli; hematologie este si la coltea si la fundeni, dar ca orice medic si cel ginecolog te trimite la medici pe care ii cunoaste sau de care a mai auzit.
    De cand ma duc la fundeni am cunoscut o gramada de gravidute, de una in mod special as vrea sa va povestesc, este acum la a2a sarcina prin luna 6 si urmeaza doar cu aspenter fara injectii- spunea ca la prima sarcina a facut clexane de la inceput ; deci daca va ganditi sa aveti 2 bebelusi este foarte posibil ca tratamentul sa difere.
    Daca mai sunt gravidute care au de adaugat ceva din propia experienta le rog sa nu ezite si sa facem share de informatii; sugestii si recomandari.
    Intre timp daca va intereseaza are loc o expozitie pt copii si bebelusi in Baneasa care tine pana la 1 aprilie vin o gramada de firme cu tot felul de produse, eu am fost la unul unde am semnat un contract pentru recoltare celule stem pe perioada targului am primit ca oferta kitul de recoltare gratuit, inafara targuluiar fi costat 150 euro.
    Sanatate multa si aveti grija de voi si de bebelusi

Oana_b Avatar
    Oana_b este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    28
    Replici
    294

Buna! Aceeasi problema o am si eu: trombofilie, mai exact mutatia MTHFR C677T. Am descoperit aceasta boala in urma unor analize complexe pe care le-am facut dupa ce acum un an am avut o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani (
    Acum sunt insarcinata in 6 saptamani si am inceput sa iau aspenter cate una pe zi imediat ce am vazut 2 liniute iar clexane 0.4 trei zile mai tarziu... Ma rog la DD sa fie bine! Acelasi lucru vi-l doresc si voua: bebe la termen si sanatos! Hai ca se poate! :*

cristinne83 Avatar
    cristinne83 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.599

Tocmai implinesc 2 sapt de cand am aflat si eu ca am 2 mutatii heterozigote MTHFR. acum nu iau decat 1 aspenter zilnic de la 9 sapt de cand am aflat.mai am nitel si fac 11 sapt cand voi reveni la control la fundeni.
    Oana tie cine ti-a recomandat si clexane ca vad ca tu ai zis ca ai o sg mutatie MTHFR, in ce stare?? mie hematologul nu vrea sa imi dea si clexane desi mi-as dori ca sa scap de o grija.. mi-a zis ca nu e nevoie deocamdata....fac monitorizari ale analizelor la fundeni pana una alta.
     BabyFruit Ticker

Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    412

neata!eu am mutatia cea cu c667t ...am descoperit ca am aceasta mutatie la 6 saptamani tot dupa o sarcina pierduta anul trecut.....eu iau in fieare zi cate un aspenter si clexane de 0.4.....clexane treb sa-l fac pana la termen......probabil ca depinde de dr ce tratament iti da ,dar din cate am citit eu creca 99%din fete care au mutatiile astea fac si clexane..............nu va ingrijorati atat timp cat faceti ce va spune dr nu are ce sa se intample.......eu am acum 24 de saptamani si suntem foarte bine si eu si bebe...la inceput am fost speriata,dar acum sunt foarte degajata

cristinne83 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.599

Implicit Raspuns Re: trombofilia in perioada sarcinii

Citat Citat din alina_geo21 Vezi post
    neata!eu am mutatia cea cu c667t ...am descoperit ca am aceasta mutatie la 6 saptamani tot dupa o sarcina pierduta anul trecut.....eu iau in fieare zi cate un aspenter si clexane de 0.4.....clexane treb sa-l fac pana la termen......probabil ca depinde de dr ce tratament iti da ,dar din cate am citit eu creca 99%din fete care au mutatiile astea fac si clexane..............nu va ingrijorati atat timp cat faceti ce va spune dr nu are ce sa se intample.......eu am acum 24 de saptamani si suntem foarte bine si eu si bebe...la inceput am fost speriata,dar acum sunt foarte degajata
    multumesc Alina.. faza e ca stiu ca majoritatea fac clexane..insa nu toate de la inceput... poate o sa fac si eu din trim3 ... dar deocamdata medicul meu unul chiar f cunoscut printre gravidute (dr Uscatescu) nu mi-a dat clexane...si eu am si 2 mutatii de la MTHFR ambele heterozigote. tu cum o ai? offfpoate as fi fost mai degajata si eu ) eu am pierdut prima mea sarcina acum 7 luni la 10sapt. de aceea sun destul de ahtiata dupa info's
     BabyFruit Ticker

Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    412

eu fac clexane de la 8 sapt...am facut analizele la 6 sapt,dar pana mi-au venit analizele s-au facut 8.......am auzit de dr asta peste tot la fete...eu sunt din iasi si dr meu ginecolog mi-a prescris reteta
    eu am una heterozigota...da eu zic sa stai linistita ca nu e bn sa te stresezi ca faci rau la bebe!

cristinne83 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.599

da alina..e singura treaba: tre' sa ma linistesc.. alta varianta oricum nu am )
    asa ca... asta e.. Cu Dumnezeu inainte!
     BabyFruit Ticker

Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    412

sa stii ca pe mine ruga si mersul al biseica m-au ajutat f mult
    adrygeorgy and alessa1 like this.

cristinne83 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.599

Citat Citat din alina_geo21 Vezi post
    sa stii ca pe mine ruga si mersul al biseica m-au ajutat f mult
    si pe mine alina, tot astea 2 m-au salvat!
    Numai Dumnezeu mi-a trimis atat de repede o minune in burtica iar, dupa trauma de anul trecut!
    ma rog zilnic si acum ca sa fim sanatosi si sa nasc la termen un bebe sanatos si frumos!
    si doar ruga ma calmeaza si pe mine si parca ma intareste , desi unori mai cad in depresie..imi revin repede si vorbesc cu mine insami si cu Maica Domnului sa ma ajute sa ma intareasca sa trec peste starile astea si peste gandurile negre!
    elenushka and adrygeorgy like this.
     BabyFruit Ticker

lady_c este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    31
    Replici
    2

ma bucur tare mult pt voi, fetelor si totodata mai prind si eu un pic de curaj sa aud ca se poate pastra si duce la capat o sarcina in aceste conditii. si eu am aceasta problema ca sa zic asa- mutatie MTHFR A1298C heterozigot. am avut o sarcina oprita in evolutie cu chiuretaj ulterior si dupa un an o alta sarcina care s-a terminat cu un avort spontan. abia apoi am aflat cauza. a trecut ceva timp de atunci si cred ca e momentul sa imi adun curajul si sa incerc iar. as vrea sa merg la d-na dr U de la fundeni, se pare ca e cea mai buna in domeniu. poate vreuna din voi sa imi dea adresa de mail a dansei? mai corespondeaza prin mail cu pacientele? va rog pe cele care mergeti la dansa sa imi dati mai multe detalii.
    sanatate multa si nastere usoara! va pup

cristinne83 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.599

Citat Citat din lady_c Vezi post
    ma bucur tare mult pt voi, fetelor si totodata mai prind si eu un pic de curaj sa aud ca se poate pastra si duce la capat o sarcina in aceste conditii. si eu am aceasta problema ca sa zic asa- mutatie MTHFR A1298C heterozigot. am avut o sarcina oprita in evolutie cu chiuretaj ulterior si dupa un an o alta sarcina care s-a terminat cu un avort spontan. abia apoi am aflat cauza. a trecut ceva timp de atunci si cred ca e momentul sa imi adun curajul si sa incerc iar. as vrea sa merg la d-na dr U de la fundeni, se pare ca e cea mai buna in domeniu. poate vreuna din voi sa imi dea adresa de mail a dansei? mai corespondeaza prin mail cu pacientele? va rog pe cele care mergeti la dansa sa imi dati mai multe detalii.
    sanatate multa si nastere usoara! va pup
    lady c....dr U raspunde ff greu pe email..la 3 sapt mi-a raspuns mie) asadar sa te astepti...
    mai bine mergi la Fundeni direct dimineata de la 6 o gasesti acolo..iti ia sange pt analize..si dupa masa ai rezultatul si iti va da si tratament ( cetebe, magne b6, acid folic, femibion si aspenter..e schema clasica pt MTHFR heterozigot.. eu am luat inca din preconcpetie 5 luni aceasta schema, apoi si acum cand am ramas aceeasi dar cu monitorizare mult mai atenta.. din 2 in 2 sapt) - uscatescu@gmail.com
    ' INAFARA DE LUNI CAND ESTE EXTREM DE AGLOMERAT IN ORICE ZI IN FUNDENI IN CLADIREA CU CARDIOLOGIA DEASUPRA BUFETULUI GORJANCA ( CA PUNCT DE REPER) .........
    RECOLTARE INCEPAND CU ORA 6 A.M SI DAM REZULTATELE DUPA 4 P.M -
     BabyFruit Ticker

Subiecte Similare

1. hepatita B pe perioada sarcinii.
    De iulia_anita in forum Sarcina
    Replici: 2
    Ultima replica: 21 mai 2013, 14:10
  2. 10 chestii neplacute pe perioada sarcinii
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 07 mai 2010, 21:08
  3. Vaginoza bacteriala (VB) pe perioada sarcinii
    Ultima replica: 29 ian 2010, 23:59
  4. Schimbari de dispozitie pe perioada sarcinii
    Ultima replica: 21 ian 2010, 23:19
  5. Pielea ta pe perioada sarcinii. Cum ai grija de ea?
    Ultima replica: 22 oct 2009, 18:22

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •