Pagina 7 din 214 PrimulPrimul ... 2345678910111217273757107 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 73 la 84 din 2564
Like Tree419Likes

Subiect: trombofilia in perioada sarcinii

lady_c este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    31
    Replici
    2

Implicit Raspuns: trombofilia in perioada sarcinii

sunt si eu o mutanta MTHFR. ma pregatesc pt o sarcina, abia am inceput tratamentul cu aspenter si restul de vitamine. am o nelamurire- gravidutele cu trombofilie pot naste normal sau doar prin cezariana? si inca o intrebare la fel de banala( ca sa nu zic tampa) : voi ati renuntat la cafea in timpul sarcinii sau premergator? eu incerc sa mananc cat mai sanatos, am renuntat la sucuri, ma indop de legume si fructe proaspete, insa nu am reusit sa abandonez cafeluta de dimineata.

cristinne83 Avatar
    cristinne83 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.589

lady eu nu beam cafea deci nu iti pot zice..habar nu am..dar nu e problema, ca doar cofeina nu ramane in corp prea mult,de asta o si bei zilnic..asadar cand vei ramane gravida vei stopa cafeaua cum afli macar primul trimestru..o inlocuiesti cu altceva gen cafea de cicoare cu acelasi gust..sau daca medicul iti permite poti bea 2,3 gurtie fara sa facu abuz dimineata... am cunoscut si gfravidute care beau cafea de la inceput la final si nu ai avut nik..totul tine de ce zice medicul tau.
    stai linistita ca si eu mancam ff sanatos..dar cum am ramas gravida ma chinui extraordinar de tare pt ca am pofte de toare raahturile posibile si imposibile ce inainte nici nu vroiam sa le vad gen pepsi, cartofi prajiti, Mc, aripioare crocante, patiserie, etc.. sunt nebuna) dar macar ma chinui s ale mananc rar si sa pap pe langa si ff sanatos.. cevba cde gen pap si un hamburger dar mananc alaturi si 2 mere si un pahar de suc de sfecla) dau un exemplu)

PS: stiam ca nu are nici o legatura trmbofilia cu nascutul natural sau cezariana..
    eu am 3 mutati n numai una si nu mi-a zis nimeni nik..asadar fii linistita si asculta de hematolog si la final de giencolog, ei iti vor cunoaste sarcina si ei decid.

GabitzaMami este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    31
    Replici
    242

Citat Citat din alina_geo21 Vezi post
    am citit cap coada prospectul clexane si nu scrie nicaieri ca ar trebui facut seara....odata ce dr mea mi l-a facut prima oara dim inseaman ca nu este nici o problema
    nu e problema, insa e recomandt pt ca efectele trombofiliei se accentuaza in perioadele de sedentarism adica inclusiv noaptea cand miscarile corpului sunt reduse. eu la prima sarcina am facut dimineata, pt ca nu am stiut, la a doua seara
    Citat Citat din lady_c Vezi post
    sunt si eu o mutanta MTHFR. ma pregatesc pt o sarcina, abia am inceput tratamentul cu aspenter si restul de vitamine. am o nelamurire- gravidutele cu trombofilie pot naste normal sau doar prin cezariana? si inca o intrebare la fel de banala( ca sa nu zic tampa) : voi ati renuntat la cafea in timpul sarcinii sau premergator? eu incerc sa mananc cat mai sanatos, am renuntat la sucuri, ma indop de legume si fructe proaspete, insa nu am reusit sa abandonez cafeluta de dimineata.
    prima data am nascut natural la nici 20h de la Clexane, a doua oara cezariana. Se poate oricum depinde de mai multi factori
    Citat Citat din cristinne83 Vezi post
    ps: vroiam sa va intreb fetelor..voua cat v-au iesit valorile pe IR-uri?
    mie mi-a iesit la 14,2 sapt IR pe dreapta 0,55 si Ir pe stanga 0,72 si mi-a zis hematologul ca e prea mare aia pe stanga si ca sa revin peste 2 sapt cu alta eco si daca tot as ae, s-ar putea sa ma bage si pe mine pe Clexane...sa vedem ce facem..cum merge..ca eu acum nu iau decat aspenter si am 3 mutatii heterozigote (MTHFR ambele si Pai)
    si eram curioasa voi cat aveti valorile pe arterele uterine?
    IR sunt cele mai relevante dupa 20saptamani. insa sunt discutabile, la mine la a doua sarcina erau putin marite pana la 30 insa pt ca bebe era mereu mai mare decat varsta doar am urmarit mai des si nu am schimbat tratamentul.

alymaryn este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Replici
    14

Buna. Sunt o proaspata mamica, fericita ca dupa 9 ani de incarcari am adus pe lume o fetita minunata. Trombofilia a fost cauza pierderii a 3 sarcini pana in 10 saptamani. Pe parcursul sarcinii am urmat tratament cu aspenter pana la 32 saptamani, clexane initial 40mg/zi, apoi 60mg/zi, utrogestan 200mg la 8 ore, prontogest-o fiola i/m la 5 zile, adus din Italia, femibion 1 apoi 2, acid folic, no-spa pastilute si scobutil supozitorii intrarectale- la nevoie, gynipral pastilute cateva saptamani.

antonia1202 Avatar
    antonia1202 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Replici
    358

Buna fetele,
    eu din saptamana 5 sunt pe clexane initial 0,2 cu 04..de pe 27 mai pe 0,4+aspenter de 2 ori pe sapt.Pe 25.05 la ecografie s-a auzit ecou embrionar si era totul f ok..in termen.Astazi la o noua ecografie conform u.m. aveam 8 sapt si 5 zile si cf embrionului e de 8 s si 6 zile..problema e ca s-a vazut si un mic hematom...toata noaptea avusesem cosmaruri si mi-era frica nush de ce..sangerari n-au fost deloc pana acum.Credeti ca e cazul sa ajung urgent la Fundeni?..Dr ginecolog a zis de utrogestan si no spa-oricum le luam pe acestea.
    Trebuie sa minimizez eforturile..asa e?

Alymarin ce dr ginecolog ai daca esti din Bucuresti?

Data inscrierii
    iunie 2012
    Replici
    14

Nu sunt din Bucuresti. Eu am avut hematom de 2cm, apoi 1,6 pana la 4 luni si un polip decidual de sarcina din care sangeram cand era lumea mai draga. Hematomul s-a resorbit treptat, dar mi-a scos peri albi, cand crestea, cand scadea. fACEAM ECOGRAFII IN FIECARE SAPTAMANA. Dr meu spunea ca a vazut si hematoame mai mari si sarcina a decurs bine, asa ma incuraja. Eu am stat acasa cam 6 luni, fara efort si fara activitate sexuala. O data pe saptamana faceam perfuzii litice cu algifen, no-spa si scobutil si de 4 ori am facut si cu mialgin. Foarte bine se linistea burtica si la scobutil supozitorii. Eu din cauza polipului am luat utogestanul pe gura toata sarcina.
    Am sangerat pana la 24 saptamani, intermitent.

antonia1202 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Replici
    358

Citat Citat din alymaryn Vezi post
    Nu sunt din Bucuresti. Eu am avut hematom de 2cm, apoi 1,6 pana la 4 luni si un polip decidual de sarcina din care sangeram cand era lumea mai draga. Hematomul s-a resorbit treptat, dar mi-a scos peri albi, cand crestea, cand scadea. fACEAM ECOGRAFII IN FIECARE SAPTAMANA. Dr meu spunea ca a vazut si hematoame mai mari si sarcina a decurs bine, asa ma incuraja. Eu am stat acasa cam 6 luni, fara efort si fara activitate sexuala. O data pe saptamana faceam perfuzii litice cu algifen, no-spa si scobutil si de 4 ori am facut si cu mialgin. Foarte bine se linistea burtica si la scobutil supozitorii. Eu din cauza polipului am luat utogestanul pe gura toata sarcina.
    Am sangerat pana la 24 saptamani, intermitent.
    Wow...sa-ti traiasca bebele! Ai avut ceva de tras!Si eu de miercuri stau acasa..m-a trimis dr sa stau la pat...e greu dar voi sta.Marti ajung la un dr care stie cu ce se mananca trombofilia sa ma ia in evidenta.
    Nasterea cum a decurs?E indicat cezariana sau normal?

Ana Patrascu este offline Cont inchis
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    32
    Replici
    304

Citat Citat din antonia1202 Vezi post
    Wow...sa-ti traiasca bebele! Ai avut ceva de tras!Si eu de miercuri stau acasa..m-a trimis dr sa stau la pat...e greu dar voi sta.Marti ajung la un dr care stie cu ce se mananca trombofilia sa ma ia in evidenta.
    Nasterea cum a decurs?E indicat cezariana sau normal?

Mie mi-a spus dr ca nu imi indica nastere naturala, exista riscul de hemoragie si e mai usor de controlat la cezariana. (tot trombifilie am si eu).
    antonia1202 likes this.

Data inscrierii
    iunie 2012
    Replici
    14

Nasterea a decurs bine, am nascut la 37 saptamani prin cezariana. Cezariana e indicata, avand in vedere riscul mai mare de sangerare. Fetita a primit nota 9. Mentionez ca sunt medic anestezist.
    antonia1202 likes this.

cristinne83 Avatar
    cristinne83 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    30
    Replici
    2.589

Alymarin dar daca intrerupi clexanul cu 12 sau 24 de ore inainte asa cum se face.. mai e pericol de sangerare?
    eu am auzit multe cazuri de garvide cu trombo care au nascut natural.

antonia1202 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Replici
    358

Citat Citat din alymaryn Vezi post
    Nasterea a decurs bine, am nascut la 37 saptamani prin cezariana. Cezariana e indicata, avand in vedere riscul mai mare de sangerare. Fetita a primit nota 9. Mentionez ca sunt medic anestezist.
    Multumim de incurajari! :*

Data inscrierii
    iunie 2012
    Replici
    14

Da, poti naste natural, dar tu stii cand se declanseaza nasterea, sa intrerupi clexane cu 12-24 ore?

Subiecte Similare

1. hepatita B pe perioada sarcinii.
    De iulia_anita in forum Sarcina
    Replici: 2
    Ultima replica: 21 mai 2013, 13:10
  2. 10 chestii neplacute pe perioada sarcinii
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 07 mai 2010, 20:08
  3. Vaginoza bacteriala (VB) pe perioada sarcinii
    Ultima replica: 29 ian 2010, 22:59
  4. Schimbari de dispozitie pe perioada sarcinii
    Ultima replica: 21 ian 2010, 22:19
  5. Pielea ta pe perioada sarcinii. Cum ai grija de ea?
    Ultima replica: 22 oct 2009, 17:22

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •