Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 28
Like Tree6Likes

Subiect: ce metote sunt de a ramane mai repede insarcinata???!!va astept..

AnnaT este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Varsta
    25
    Replici
    1

Exclamation ce metote sunt de a ramane mai repede insarcinata???!!va astept..

astept sfaturi....de cateva luni bune incerc sa raman insarcinata si nimic..de 2 luni am inceput sa iau acid folic...ciclul e regulat!vreau sa fiu mamica.. (misterious_eyes_20@yahoo.com)

Nico Oaspete

Implicit Re: ce metote sunt de a ramane mai repede insarcinata???!!va astept..

Incearca sa afli care sunt cauzele pentru care nu ramai insarcinata, si apoi 2 luni inseamna putin, trebuie sa ai rabdare si sa nu stati tot timpul cu testul de sarcina in mana
    Fulguletz_ likes this.

Unregistered Oaspete

Wink Re: ce metote sunt de a ramane mai repede insarcinata???!!va astept..

Nu iti fa prbl ca nu ai ramas inca insarcinata. Perioada normala in care trebuie sa incerci este de 6 luni.
    Dar dc totusi vrei sa ramai cat mai repede vezi care este perioada ta cea mai fertila si atunci incearca. Pt a fi sigura de asta gasesti la farmacie teste pt fertilitate. Sunt ieftine si usor de facut.
    Si iti mai sugerez ca dupa sex sa nu dai fuga la baie sau sa fumezi o tigara, mai stai in pat cel putin 15 min. La mine a mers din prima

alisamon este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    1

Buna fetelor. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Am incercat trei luni sa rasman insarcinata, dar ...nimic.Dupa o gramada de analize , medicul meu a ajuns la concluzia ca nu am ovulatie.Astfel, am inceput stimularea ovulatiei cu Clostilbegyt, dupa care am facut o injectie cu Pregnyl, iar dupa am luat Utrogestan. Acum sunt in ziua a 6-a de la ovulatie si nu stiu ce sa cred.... vine sau nu bebe. Cateva simptome am : ceva pofte, oboseala, temperatura usor riducata , azi ceva crampe, sani durerosi. Dar imi e frica sa ma bucur, pt ca poate este prea repede pentru a-mi da seama, si poate simptomele sa fie din alte cauze. Vreau sa va intreb daca a mai facut cineva stimulare, si daca se poate sa fi ramas din prima luna. Sotul meu deja vorbeste cu " doi " dar mie imi e frica sa ma bucur. Astept raspuns. Multumesc mult.

maiiris este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Replici
    21

La 6 zile de la conceptie e cam devreme sa stii daca ai ramas....
    Nici testele nu pot iesi pozitive, nici doctorul nu poate spune.
    Mai ai un pic de rabdare. Se mai spune inca ca o femeie "stie" ca e insarcinata, inainte de a spune testul. Eu asa am auzit.
    Mai ai rabdare vreo 10 zile, cam atunci ar putea un test sa-ti dea sperante.

Stiu ce inseamna sa vrei.... insa 3 luni chiar nu e o perioada care sa te dispere ca nu ramai.

Mult succes!

Veronica Oaspete

Fetelor eu am incercat mai bine de 3 ani sa raman gravida, iar medicii (ginecologi, endocrini) m-au asigurat ca nu am nici o problema desi aveau o multitudine de analize in fata. Noroc tot cu o fata buna ca voi care m-a ajutat si nu avea studii medicale. Aveam Prolactina crescuta peste limita normala si mi-a dat un medicament (Dostinex) de scadere a prolactinei si am ramas din prima saptamana (avusese aceeasi problema ca a mea). Medicii m-au chinuit cu salpingografie, cu stimulare ovariana de 2 ori. O data am avut chiar 5 foliculi pe ovare si nu s-a intamplat nimic. Urmatorul pas era inseminarea artificiala si cred ca ar fi fost tot fara succes. Problema mea era ovulatia lipsa care reiesea si din testele de ovulatie si medicii nu au luat asta in calcul, spuneau ca testele de ovulatie nu sunt precise, dar nici unul din viata mea nu a iesit pozitiv. Acum am intrat in saptamana a 8-a si nici nu imi vine sa cred de bucurie, desi ma chinuie greturile si durerile sporadice.

babylove este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Replici
    9

Perioada fertila se calculeaza foarte usor daca ai ciclul regula: cu 14 zile ininte de menstruatie. La mine a dat rezultate!Sunt insarcinata in 40 saptamani si astet sa nasc!!!!Dar mai incearca,nu dispera!Merita tot efortul si asteptarea!
    madalina_26 likes this.

iuliaa2009 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    33
    Replici
    10

Buna AnnaT, eu am 29 de ani (peste o luna implinesc), nu am ramas niciodata insarcinata pana anul asta, am uter dublu si fibromatos, incerc cu sotul meu de un an si ceva sa facem un bebe, am pierdut o sarcina in aprilie anul asta si cand am plecat din spital, in dimineata respectiva, s-a internat o fata de 28 de ani, care la fel ca si mine pierduse o sarcina, si ea avea fibrom, era din iasi trimisa la buc pt embolizare, si am intrebat-o daca stie cum sa fac sa raman repede insarcinata, si mi-a zis ca ea a cumparat de la plafar 2 sticlute: tinctura din fructe de soc si tinctura din mladite de zmeur, le-a luat impreuna zilnic, cum scrie in prospectele lor si a ramas gravida intr-o luna. Eu am inceput sa iau la jumatatea lunii mai, am luat vreo 2-3sapt, pe 7 iunie mi-a venit ciclul, normal, eu tot luam tincturile, altceva nimic, decat antibiotic pt o infectie urinara, in iulie nu mi-a mai venit ciclul, si pe 26 iulie am facut testul de sarcina si au aparut 2 liniute, am fost la doctor, eram in 6 sapt deja, pt ca ei calc de la ultima menstra, acum sunt la sf sapt 8, si sunt fff fericita. Nu spun 100 % ca solutia asta cu tincturile o sa te ajute sa ramai, dar gandeste-te ca mine: nu are cum sa-ti faca rau si sper sa ai noroc, ca si mine, ai grija si la per fertila, la ce au spus celelalte pers inaintea mea, fii linistita, relaxata, optimista, gandeste pozitiv si o sa vezi ca o sa ramai insarcinata. MULTA BAFTA si tine-ne si pe noi la curent !!!!!

Ronny2010 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2010
    Replici
    2.573

Atunci cand incerci mai mult timp ( ca la carte, cu calendarul, perioada fertila etc) sa ramai insarcinata cu acelasi partener si nu se intampla nimic, primul lucru care trebuie facut este ca barbatul sa mearga si sa faca o spermograma.

Daca spermograma iese foarte bine, abia apoi se ia la puricat femeia cu analize. Chestia asta mi-au zis-o mai multi medici buni. Uneori e vorbim de densitatea spermei, etc, chestii care se pot rezolva usor daca barbatul face un mic tratament. Din pacate, statistic vorbind asta este una dintre cele mai frecvente cauze ale infertilitatii. Spun din pacate fiindca nu toti medicii respecta cu rigurozitate pasii si trec imediat la analizat si chinuit femeia, fara sa verifice un aspect ce poate rezolva problema simplu si usor.

AnUtZyIk Avatar
    AnUtZyIk este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    6.426

Ronny, imi pare rau, dar din punctul meu de vedere, trebuie sa te contrazic. Eu am incercat 1 an sa raman insarcinata ca la carte, cu toate metodele (calendar, temperatura,etc...) si nu a fost sa fie. Acum sunt insarcinata si nu am facut nici-un tratament.

"Nu te-am ţinut în braţe, dar te simt. Nu ai vorbit, dar te aud. Nu te-am cunoscut, dar te iubesc."

Ronny2010 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2010
    Replici
    2.573

Citat Citat din AnUtZyIk Vezi post
    Ronny, imi pare rau, dar din punctul meu de vedere, trebuie sa te contrazic. Eu am incercat 1 an sa raman insarcinata ca la carte, cu toate metodele (calendar, temperatura,etc...) si nu a fost sa fie. Acum sunt insarcinata si nu am facut nici-un tratament.
    Pai nu ma contrazici, asta spun si eu, poate nu m-am exprimat f clar, m-am grabit putin cand am scris mesajul ca uneori femeia nu trebuie sa faca nici un tratament.

Sunt cazuri cand depinde de sperma barbatului. Poti sa fii perfect normala, sa incerci luni bune, analizele sa iasa bine si sa nu se intample nimic. Dar daca s-ar face o spermograma ( = analiza facuta de barbat, se depune la laborator un recipient in care s-a colectat sperma) s-ar evidentia faptul ca poate in perioada aia spermatozoizii barbatului sunt mai lenti, sau densitatea spermei e mai scazuta. Asta poate fi de la alimentatie, stress sau altele. Nu toate cazurile trebuie sa fie asa, eu incercam sa spun ca spermograma e o analiza f simpla si nu are rost ca femeie sa te chinui din prima cu analize complicate pana nu ai eliminat si aceasta cauza. Mai ales ca problema cu sperma poate sa fie temporara, de aceea sunt situatii in care analizele femeii ies perfect, se incearca 1-2 ani nu se intampla nimic si apoi deodata apare bebe

Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    188

Citat Citat din AnnaT Vezi post
    astept sfaturi....de cateva luni bune incerc sa raman insarcinata si nimic..de 2 luni am inceput sa iau acid folic...ciclul e regulat!vreau sa fiu mamica.. (misterious_eyes_20@yahoo.com)
    iti spun din experienta proprie, atunci cand nu ne-am mai stresat cu perioada fertila, asteptat cu infrigurare cm, pozitii etc, atunci am ramas insarcinata. Si eu am uter septat si mi-a spus ca prinde mai greu, in functie de unde se prinde oul. dupa 4 luni au aparut 2 liniute
    este adevarat ca femeia simte cand este insarcinata. eu am stiut
    va tin pumnii stransi sa reusiti si Dumnezeu va va da un bebe atunci cand va fi momentul cel mai potrivit

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Pot ramane insarcinata daca nu am ovare?
    De MArioara in forum Sunt femeie
    Replici: 6
    Ultima replica: 24 iul 2013, 12:50
  2. Metode de a ramane mai repede insarcinate
    De lovelife in forum Preconceptia
    Replici: 24
    Ultima replica: 07 iun 2013, 13:29
  3. ce sanse am de a mai ramane insarcinata.
    De maria mary in forum Preconceptia
    Replici: 4
    Ultima replica: 23 apr 2012, 18:55
  4. Pot ramane insarcinata asa repede?
    De Pitiponc in forum Preconceptia
    Replici: 4
    Ultima replica: 27 mar 2011, 19:31
  5. Analize inainte de a ramane insarcinata
    De CleopatraVII in forum Preconceptia
    Replici: 2
    Ultima replica: 22 mai 2010, 12:48

Bookmarks