Pagina 787 din 825 PrimulPrimul ... 287687737757767777782783784785786787788789790791792797807817 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9.433 la 9.444 din 9898
Like Tree6548Likes

Subiect: Mamici de Aprilie 2013

deiutza este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    26
    Replici
    50

Implicit Raspuns: Mamici de Aprilie 2013

Buna fetelor! nu am mai apucat sa intru, pe tel mob doar pe fb am reusit sa scriu. In 23 apr s-a nascut si puiul nostru Sebi, prin ceza, 3440 gr si 52 cm. A venit si lapticul, dar sunt asa de suparata ca a facut o infectie si eu azi m-am externat dar el a ramas la maternitate pana luni ca ii da antibiotice Imi e asa de mila de el, asa micut si deja are manuta vanata de la branula ( ce sa facem, important e sa fie sanatos...va atasez o poza cu Sebi din prima lui zi de viata 100_3120.jpg

Felicitari noilor mamici, acum ma apuc sa citesc din urma
    erim, Adda, dulcik_tina and 3 others like this.

NAndreea este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2012
    Varsta
    27
    Replici
    352

felicitari new mom, sofia si deiutza..sa va traiasca puiutii, sa aveti laptic si sa va recuperati repede
    pt icter si eu il tin in fiecare zi la soare...cam 10 minute
    nici bebe al meu nu eructeaza dar nu-l fortez..la fel, mi s- a spus ca nu e musai daca nu inghite aer cand papa
    kayla acum cat ceai bei? mai iei si galactogil eu beau 3 cani de ceai de chimen si anason pe zi...oare trebuie baut pe toata perioada alaptarii
    tina....mare admiratie am pt tine..:-*
    andreea.laura and dulcik_tina like this.

violetaB Avatar
    violetaB este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    29
    Replici
    309

Citat Citat din amalia32 Vezi post
    Violeta, nu te mai chinui degeaba. Nici fetita mea nu eructeaza deloc. In maternitate scotea aerul din burtica fiind hranita cu seringa, dar de cand ii dau san, nici o sansa. Citeste pe net si vei vedea ca nu e obligatoriu sa eructeze daca bebele se simte bine dupa ce mananca sau adoarme la san. Eu mi-am chinuit fetita cateva zile la rand si tot degeaba. Stai linistita, ca e normal, mi-a spus-o si dr.
    ms ma bucur sa mai aud si pareri din acestea ... intr-adevar am mai citit si se pare ca unii nu eructeaza si le este bine si asa.
    in alta ordine de idei... astazi m-a frant nu mi-a dormit neam, a vrut numai la san si nici noaptea nu-i mai breaza... azi am iesit putin in parc si am obosit instant dupa atata stat in pat nu mai sunt deloc in forma (
    am fost si eu la centrul de alaptare de la municipal si bine am facut, ma demoralizasera niste binevoitare ca nu am lapte s.a.m.d acum papam san exclusiv
    Kayla likes this.

dulcik_tina Avatar
    dulcik_tina este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2013
    Varsta
    28
    Replici
    470

Citat Citat din NAndreea Vezi post
    felicitari new mom, sofia si deiutza..sa va traiasca puiutii, sa aveti laptic si sa va recuperati repede
    pt icter si eu il tin in fiecare zi la soare...cam 10 minute
    nici bebe al meu nu eructeaza dar nu-l fortez..la fel, mi s- a spus ca nu e musai daca nu inghite aer cand papa
    kayla acum cat ceai bei? mai iei si galactogil eu beau 3 cani de ceai de chimen si anason pe zi...oare trebuie baut pe toata perioada alaptarii
    tina....mare admiratie am pt tine..:-*
    Andreea,Doamne Doamne mi-a dat doi,pot nu pot trebuie sa ma descurc,nu-i pot da :P
    Ne mai enervam,mai plangem dar asta e,trebuie sa mergem inainte.Oricum la cate povesti aud pe aici si la alte mamici,ai mei dorm mai mult :P
    Ma ingrijoreaza unul din ei ca nu da tot aerul afara si la cateva min dupa ce il pun in pat vomita si nu mananca mai mult decat de obicei

Data inscrierii
    august 2012
    Replici
    1.619

Si bebe al meu a inceput sa cam comite de ieri;( nu imi place deloc.
    Cat despre icter si noi avem, ne/a zis dr de familie ca daca in 3 sapt nu trece se numește icter prelungit si ca daca nu trece in maxim 6 sapt, sa intrerup alaptatul pentru 1 zi(atunci ori ii dau lp, ori il fierb pe al meu)
    Pupici
    andreea.laura likes this.

oana8 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    26
    Replici
    483

Felicitari Dienutza, iti foresc ca bebe sa fie bn cat mai curand.
    Eu am facut furia laptelui, acum cateva zile, m am tit muls ca sa msi scso de durere, apoi ptr 2 zile a fost ok, aveam sani moi si nu ma dureau, de astazi au inceout iar durerile si la unul am niste galme si nu stiu ce sunt iar moasa mea nu a msi venit astazi, tocmai sapt vitoare.Si bibica mea nu msi vrea sa doarma dupa amiaza, nu stiu ce are, plus ca si mie mi a vomat astazi cam mult, acum doarme de 1 h sper sa nu se trezeasca, I am cumparat si ru astazi suzeta ptr perioadele cand nu o pot impaca.voi le dati suzi?

Data inscrierii
    august 2012
    Replici
    1.619

Noi nu i-am dat încă suzeta.
    Poate nu doarme de cald, bebe cand este ff cald nici nu vrea sa pape, dar acum cand este cald ne ducem in sufragerie unde este mai racoare si doarme si papa bine.
    Azi de ex nu prea a dormit dupa-amiaza, dat de la 7 si 15 doarme dus) cred ca la noapte Facem noapte alba

GabrielaC81 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    32
    Replici
    102

Oana, eu am fost impotriva ideii de a da suzi, insa intr-o zi (mai pe la inceput) cand efectiv nu mai stiam ce sa-i fac sa adoarma, am cedat si m-am dus sa iau suzeta. Evident cu procesele de constiinta de rigoare: ma simteam vinovata ca cedez si ii dau suzi doar pt ca nu mai rezistam eu sa stau suficient de ea ca sa adoarma. Ei bine bafta mea a fost ca a respins-o. A aruncat-o cat colo. Simplul fapt ca a aruncat-o mi-a scazut mie din sentimentul de vinovatie si am prins puteri noi.

GabrielaC81 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    32
    Replici
    102

Apropos de nedormit. Cand stau treji cu orele voi ce faceti ca sa nu planga? Eu cant, vorbesc la greu, o plimb prin casa, uneori ii fac masaj, o mai pun si pe burtica dar nu rezista mult. Insa uneori se plictiseste atat de tare incat incepe sa planga. Voi ce alte chestii faceti la sesiunile de "socializare"?? Problema e ca daca incepe si plange si am epuizat deja toate cele de mai sus iar ea e mancata si schimbata, dar mai ales mancata, ramane ultima varianta: sanul - in conditiile in catr deja a mancat. Si astfel ajungem sa vomam, apoi incepe si plange si mai tare si iar sanul e ultima sansa sa nu planga. Si uneori intru intr-un cerc vicios d-asta de simt ca nu fac ce trebuie. S-o las sa planga nu pot, efectiv nu pot(

Singurele dati cand nu exista nicio alinare(adica nici sanul n-o mai calmeaza) e cand o doare rau burtica si nu poate sa iasa si in astfel de momente plange si la san. Noroc ca pana acum intr-o luna si-o sapt nu au fost decat vreo 4-5 episoade.

Insa ramane problema cu faptul ca uneori nu vrea sa doarma deloc gen 6-8 ore nu adoarme sau dc adoarme o face doar pt juma de ora o ora. Dar si celelalte somnuri sunt de cel mult 2-2,5 ore. Nci nu-mi aduc aminte de cand n-am prins un somn de 3-4 ore.

oana8 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    26
    Replici
    483

Nu vreau sa ii dwu suzi, inss am zis sa fie in caz de urgenta, insa sper sa nu ajung.Este foarte incapatanata, vrea ss idi tina capul singura, cand ma chinui sa ii scot gazele, cand o pun la san ma apuca cu mainile si vrea sa ia sanul.acum iar nu vrea sa doarme, edte mancat a, ,schimbata si m am si jucat vu ea, am pus o in patut, a stst putin cuminte si a inceput sa faca exact ca un pisoi o las putin dc nu inceteaza o iau ptr k nu o pot lasa sa planga mult

Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    30
    Replici
    424

Sall fetelor si felicitari noilor mamici!
    Fetelor am vazut k discutati de suzeta ,mie moasa mi a spus k suzeta e fff buna cand are aproape 1 luna,cik noaptea totdeauna sa ii dau suzi deoarece scade riscurile mortii subite a bebelusuluidar printeza mea deocamdata nu o vrea, o scuipa )
    Voi cu alaptatul cum stati?a mea mananca la san mai binisor dar tot lp e numarul 1 asta e combin si eu si sper k va fi ok
    Bebei vostri cate lp mananca ,k alexia mea zici k e sac fara fund ,ar manca non stop.de aceea intr o sapt a pus 450 de grame)e flamanda k tatasu))
    Ma duc sa o bag in patut k mi a adormit in brate ,locul unde ii place ei cel mai mult ,in BRATE !din pacate am invatat o in brate si cum o pun in patut cum urla
    Va poop si bebei cuminti in noaptea aceasta!
    Violeta C. and NAndreea like this.

Data inscrierii
    august 2012
    Replici
    1.619

Fetelor dorm pe mine;(( bebe suge de 30-40 de min si eu nu mai poate somn...abia il țin
    andreea.laura likes this.

Subiecte Similare

1. Mamici de aprilie 2014
    De lovelife in forum Sarcina
    Replici: 5291
    Ultima replica: 24 mai 2014, 23:51
  2. Iepurasi de Aprilie 2013
    De Lalira in forum Bebelusi 0-12 luni
    Replici: 4500
    Ultima replica: 02 mai 2014, 17:52
  3. Mamici fericite de Aprilie 2011
    De Lalira in forum Bebelusi 0-12 luni