Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 17
    Ginutza Oaspete

Implicit Am avut o sarcina extrauterina

Am avut sarcina extrauterina,care din pacate a rezultat ruperea trompei uterine. Am 35 ani si era prima mea sarcina.Daca sunteti in aceeasi situatie asi dorii sa aflu si alte pareri.Va multumesc.

Dutza Oaspete

Implicit Re: Am avut o sarcina extrauterina

si eu acum de 2 sapt am fost operata.am avut o sarcina extrauterina exact ca si la tine. acum sunt mai bine.si eu as vrea mai multe inf. daca cineva a fost in aceeasi sit si are timp de vorbim. a fost prima sarcina si mult asteptata.
    acum mi-e un pic frica de ceea ce va urma.

Rihana Oaspete

Implicit Am avut sau nu o sarcina extrauterina

Nu-mi pot explica faptul ca cu 2 saptamani in urma am fost la doctorul ginecolog si i-am spus simptomele care le aveam si era clar ca sarcina pe care o purtam nu era una normala, cu toate ca m-a chiuretat iar peste o saptamana am ajuns la spital de urgenta cu dureri f mari de burta si m-a operat de urgenta constatandu-se ca aveam o sarcina extrauterina rupta. Va rog sa ma lamuriti ce mi-a chiuretat acel doctor?

Chira Oaspete

sincer nu prea inteleg, dar ce pot sa-ti spune ca eu am avut un atfel de chiuretaj si la cateva zile nu am putut sa calc pe piciore ce durere aveam de burta si ovare, m-am dus la dr inapoi si a avut loc un al doilea chiuretaj aproape la fel doar ca nu a durat la fel, explicatia a fost ca sa produs un gheag de sange ce nu a permis sangerarea dupa chiuretaj mai mult de o zi; Parerea mea e sa fii prudenta si sa mergi regulat la consult ptr orice ti se pare anormal, sanatate multa;

Simonel Oaspete

cum se poate verifica aceasta sarcina extrauterina?
    se poate verifica cu acel test de sarcina care se gaseste in farmacie?
    am 46 ani si sufar de 5-6 ani de endometrioza luna ian mi-a venit ciclu in data de 13,iar in feb. nu a venit ciclu ,in 5 martie mi-am facut test barza si mi-a iesit negativ .
    imi este f frica sa nu cunva sa am sarcina extrauterina.
    va rog sa mi se dea niste relatii sa ma linistesc

Flory Oaspete

eu acum am sarcina extrauterina,dar mi-a zis medicul sa mai astept pana vineri sa vedem ce se mai intampla,e normal?

Aurora Oaspete

Citat Citat din Flory Vezi post
    eu acum am sarcina extrauterina,dar mi-a zis medicul sa mai astept pana vineri sa vedem ce se mai intampla,e normal?
    buna, eu iti spun din propria mea experienta, anul trecut pe 28 mai am fost internata in spital cu sarcina extrauterina pe parte dreapta si am fost operata doar pe 5 iunie, fiindca medici au sperat sa se retraga in uter si sa faca chiuretaj, 3 saptamani am stat cu hemoragie pina la operatie. Imi pare rau pt ce ti se intimpla, dar traieste cu speranta ca o sa fie bine, eu acuma sunt insarcinata in 17 saptamini si sper ca totul sa fie ok.bafta

emilia Oaspete

buna ma numesc emilia, in urma cu doi ani,am avut o sarcina extrauterina, dar am pierdut-o la 8 saptamani,acum am o famile si ne dorim foarte mult un bebe, intrebarea mea e daca ca sarcina urmatoare sa mai fie extrauterina, ma ingrijoreaza foarte mult va rog sa-mi raspundeti, va multumesc, mentionez ca am 21 de ani.

geta este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    2

am fost operata in urma cu trei saptamani pentru ca am avut o sarcina extrauterina dezvoltata pe trompa in urma careia mi am pierdut trompa dreapta as vrea sa stiu ce sanse am sa mai am copii va rog sami zica cineva ceva

r_ocsy este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    33
    Replici
    28

Din cate stiu sanse exista, sunt multe mamici care au avut probleme dintr-astea si au reusit ... nu stiu daca normal sau cu tratament. Poate iti raspunde cineva mai in tema sau care a trecut prin asa ceva.

elena 26 este offline Membru
    Data inscrierii
    noiembrie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    1

Implicit Raspuns Am avut o sarcina extrauterina

dupa 9 ani de asteptari .....din pacate surpriza a fost o sarcina extrauterina ,mai precis sarcina tubulara dreapta.am pierdut trompa dreapta si o mare parte din sperante...am fost operata de 2 medici,unul mi-a spus ca nu mai am sanse ptr ca si trompa stanga e inpermeabila iar prin vitro sansele sunt minime iar celalat mi-a spus ca sunt 50% sanse si bla bla bla....am fost pe mana multor medici si sunt foarte dezamagita pentru ca multi nu sunt capabili sau pur si simplu nu isi mai sau interesul.daca gaseam un medic bun in toti acesti ani sigur nu ajungeam in situatia de fata.in fine ....m-am ridicat m-am scuturat si merg inainte.acum fac tratament cu branca ursului si mladite de mugur de zmeur (am uitat sa va spun ca asa am si ramas )si fac sedinte de energoterapie.sincer ma simt exrtaordinar si sunt sigura ca in curand va veni si soarele pe strada mea.va pup,va urez mult noroc si sa nu va pierdeti speranta....

alinutzatb este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Varsta
    25
    Replici
    2

Implicit Raspuns Am avut o sarcina extrauterina

Am descoperit in urma cu 4 zile ca am o sarcina extrauterina.mi s-a administrat metotrexat pentru a oprii sarcina din evolutie.as vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva si care au fost urmariile?urmari in sensul ca:am facut un test de sarcina si acum la 4 zile a iesit negativ.sangerariile s-au oprit.dupa administrarea medicamentului am avut niste scurgeri cu chegulete de sange de consistenta carnoasa.oare s-a eliminat sarcina?sunt disperata pana ma duc la control sa vad daca s-a oprit din evolutie sau s-a eliminat,nu mai stiu ce sa fac.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 28
    Ultima replica: 30 iul 2013, 18:17
  2. Voi ce simptome sarcina ati avut?
    De lovelife in forum Preconceptia
    Replici: 5
    Ultima replica: 02 dec 2011, 00:06
  3. sarcina extrauterina
    De happy_madutza in forum Sarcina
    Replici: 3
    Ultima replica: 17 nov 2010, 12:24