Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 13 la 24 din 29
    annie Oaspete

Implicit Re: Cand pot ramana insarcinata dupa sarcina extrauterina?

sunt offtopic, dar am o nelamurire si acest forum este cel mai curent dintre toate cele pe care le-am vizitat. am facut un test de sarcina tip barza, la care rezultatul a fost in felul urmator: o liniuta rosie, care se vedea foarte bine si o liniuta roz-pal. am sunat la numarul de telefon de pe pachetul testului, si am intrebat-o pe doamna care mi-a raspuns cum pot sa interpretez acest rezultat. aceasta mi-a spus ca sunt insarcinata in 2, 3 saptamani, si de aceea a doua liniuta nu se vede la fel de puternic ca prima liniuta. am avut contact sexual acum 3 saptamani in timpul menstruatiei, si eram sigura ca nu pot fi fertila in acea perioada. diversele site-uri pe care le-am vizitat mi-au contrariat parerea. "Women who regarded their menstrual cycles as "regular" had a 1 to 6 percent probability of being fertile even on the day that their next period was expected to begin." ce as putea sa cred?!

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.114

Eu zic sa mai astepti o saptamana, si sa mai faci un test, ca sa fii mai sigura, rezultatele de genul asta sunt f interpretabile

aandreea Oaspete

Post buna as vrea sa stiu dak pot ramane gravida?

buna ma numesc andreea am 20 de ani iar akm un an am avut o sarcina extrauterina,eram in spania iar pt medici a fost ceva ciudat k la varsta mea sa am o sarcina de acest gen,eu nu miam dat seama pana nu mau luat durerile si am aj la spital unde miau spus k dak mai stateam mi se rupea o trompa,mau pus sa aleg intre o operatie sau sa stau la ei pt tratamente.nu am vrut operatie asa k mau internat pe loc si am stat in perfuzii cateva zile dupa care am plecat aksa. doar as vrea sa stiu dak as putea sa raman gravida as vrea sa incerc luna viitoare knd imi vad logodnicu pt k ne dorim un copil a trecut 10 luni in care nu am avut decat 2 relatii sexuale va rog datimi un raspuns

unregistered Oaspete

Buna. spuneti-mi va rog ce simptome are o sarcina extrauterina. am citit cite ceva. dar vreau sa stiu cit mai exact unde se resimte durerea. stiu ca sunt gravida in 5 saptamini. si de citeva zile ma doare in partea dreapta. durerea seamana mult cu durerile pe care le am cind fac infectii la rinichi. o sa ajung si la medic dar vreau sa am ceva informatii in plus daca puteti sa imi dati. o descriere cit mai exacta a durerii. va rog si va multumesc.

CATALINA Oaspete

buna numele meu este catalina .am 22 de ani si sunt in anglia .lucrez intr-un spital de batrani deci trebuie sa ridic greutati 12 ore este programul meu pe 22 iulie09 seara m-au luat niste dureri ingrozitoare .nu eram sigura ca sunt insarcinata dar banuiam .sotul meu ma dus direct la spital unde mi sa spus ca sun insarcinata in 6 sapt nu va imaginati ce fericire pe noi am uitat si se dureri. in seara aia am stat in spital caci dr mi-a zis ca nu e normal sa am dureri asa.am ramas pt a doua zi si mi-am facut ecograf,vaginal,unde mi sa spus ca nu se vede nimic .mi-au luat sange din nou urina si au zis ca am sarcina ectopica.sa mor si altceva nu.au zis ca cu acea injectie voi opri sarcina si voi elimina tot nu e nevoie de chiuretaj sau operatie.mi-au facut injectia si au zis ca la 4 zile sa ma duc iarsasi la spital ,am stat 3 zile acasa nu am simtit nimic seara spre dim mau luat durerile ingrozitor .direct la spital a venit dr ma apasat nitel pe burta si ma bagat la urgenta in operatie .am pierdut o trompa dar ovarele nu-mi sunt afectateiar dr a zis ca am toate sansele ca dupa 2 3 luni sa raman gravida dar trebuie in aceste 3 luni sa iau anticonceptionale.deci sfatul meu e sa nu ne pierdem speranta caci doamne doamne e mare si are grija si de noi acum eu sunt in tratament si asept sa ma duc la dr iar sa vad ce o sa mi mai dea caci am inceput sa .va poop si aveti grija de voi si altceva f important EVITATI EFORTUL PREA MARE .

Unregistered Oaspete

Smile Re: Cand pot ramana insarcinata dupa sarcina extrauterina?

Draga mea, poti ramane insarcinata dupa cateva investigatii! eu am avut sarcina extrauterina in 1987, iar dupa 4 ani am ramas insarcinata am nascut un baietel, iar in 1992 am nasut o fetita! Deci se poate sa ramai insarcinata si sa nasti copii sanatosi, dupa sarcina extrauterina. Dupa operatie trebuie sa-ti alegi un medic specializat in probleme de sterilitate.
    Eu dupa operatie am facut histerosalpingografie, dupa care am facut 2 ani de hidrotubatii pentru ca o trompa era infundata.
    Probabil ca acum exista si alte metodede mai usoare! Totul e sa gasesti un medic bun si sa ai incredere in el! Bafta!

columbina este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    31
    Replici
    2

buna as dorii sa aflu si eu ce sintome sunt la sarcina extrauterina ,multumesc

andreea28 este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    33
    Replici
    2

Buna.Sunt noua printre voi si am suferit si euo operatie in urma unei sarcini extrauterine.Desi fusesem la control cu 6 zile inaintea operatiei pt ca aveam noaptea dureri insuportabile si ajunsesem sa iau 5 no-spa pe noapte doctorul mi-a spus ca este vorba de un uter rigid si ca este sarcina normala.Asa ca am strans din dinti si nu m-am mai vaietat de dureri facand tot posibilul sa nu mai iau nici atatea no-spa cu toate ca aveam dureri de simteam ca lesin.Facusem si ecograf intravaginal si nu s-a vazut sau cel putin asa am primit raspunsul,si mi-a scris si reteta pt fixarea sarcinii.la 6 zile dupa control m-au apucat durerile ingrozitoare nu am putut sa mai stau in picioare nu am mai suportat hainele pa mine si la vreo 2 ore am plecat la spital.Nici acolo nu stiau ce am pt ca nu aveam sangerari asa ca intr-un final daca ma mai tineau putin la control poate nu mai eram acum pt ca trompa mea se rupsese si aveam hemoragie interna.Acum iau anticonceptionale si de la operatie pana acum nu m-am curatat deloc.curge zilnic ceva maro.Acum ma simt bine si ma voi duce la controlul de o luna sa vedem ce imi spune doctorul.Nu mai am rabdare si abia astept sa treaca 6 luni ca sa pot sa incerc iar sa raman insarcinata.

andreea28 este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    33
    Replici
    2

Citat Citat din CATALINA Vezi post
    buna numele meu este catalina .am 22 de ani si sunt in anglia .lucrez intr-un spital de batrani deci trebuie sa ridic greutati 12 ore este programul meu pe 22 iulie09 seara m-au luat niste dureri ingrozitoare .nu eram sigura ca sunt insarcinata dar banuiam .sotul meu ma dus direct la spital unde mi sa spus ca sun insarcinata in 6 sapt nu va imaginati ce fericire pe noi am uitat si se dureri. in seara aia am stat in spital caci dr mi-a zis ca nu e normal sa am dureri asa.am ramas pt a doua zi si mi-am facut ecograf,vaginal,unde mi sa spus ca nu se vede nimic .mi-au luat sange din nou urina si au zis ca am sarcina ectopica.sa mor si altceva nu.au zis ca cu acea injectie voi opri sarcina si voi elimina tot nu e nevoie de chiuretaj sau operatie.mi-au facut injectia si au zis ca la 4 zile sa ma duc iarsasi la spital ,am stat 3 zile acasa nu am simtit nimic seara spre dim mau luat durerile ingrozitor .direct la spital a venit dr ma apasat nitel pe burta si ma bagat la urgenta in operatie .am pierdut o trompa dar ovarele nu-mi sunt afectateiar dr a zis ca am toate sansele ca dupa 2 3 luni sa raman gravida dar trebuie in aceste 3 luni sa iau anticonceptionale.deci sfatul meu e sa nu ne pierdem speranta caci doamne doamne e mare si are grija si de noi acum eu sunt in tratament si asept sa ma duc la dr iar sa vad ce o sa mi mai dea caci am inceput sa .va poop si aveti grija de voi si altceva f important EVITATI EFORTUL PREA MARE .
    Si eu am facut efort si probalil din acesta cauza s-a rupt trompa.Spune-mi si mie ce tratament ai luat dupa operatie si cat timt ai de cand te-ai oparat.Multumesc

geta este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    2

Citat Citat din unregistered Vezi post
    Buna. spuneti-mi va rog ce simptome are o sarcina extrauterina. am citit cite ceva. dar vreau sa stiu cit mai exact unde se resimte durerea. stiu ca sunt gravida in 5 saptamini. si de citeva zile ma doare in partea dreapta. durerea seamana mult cu durerile pe care le am cind fac infectii la rinichi. o sa ajung si la medic dar vreau sa am ceva informatii in plus daca puteti sa imi dati. o descriere cit mai exacta a durerii. va rog si va multumesc.
    buna numele meu este geta sunt in portugalia si pe data de 14.12 mi a fost depistata o sarcina extrauterina .eu cu o saptamana in urma am avut niste dureri abdominale dar nu foarte mari si nici nu am stiut ca sunt insarcinata dar in data de 14 durerile au fost foarte mari si mi-am facut testul de sarcina si era pozitiv dar din cauza durerilor am ajuns la spital la urgenta si mia u scos o trompa pentru ca sarcina era dezvoltata pe trompa am aproape o luna de la operatie dar inca ma simt destul de rau acum o sa ma programez la un medic bun pentru a vedea daca este totul bine mie mie foarte frica ca nu o sa mai pot sa mai am copii dar sper ca sa fie totul bine. durerile mele incepeau undeva in dreptul ovarului drept apoi durerea simteam ca persista putin la nivelul trompei iar apoi se imprastia in picior sper sa nu fie si cazul taU iti doresc multa sanatate pa

MIHAELA_S este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Replici
    1

salut fetelor.in urma cu aproximativ 2 luni am avut si eu neplacuta experienta de a fi operata de o sarcina extrauterina in urm careia am ramas fara trompa dreapta.cumplit moment, mai ales ca de 1 an de zile ma chinuiam sa am un bebe.am avut norocul sa fiu operata la cea mai buna clinica din bacau, clinica palade, alaturi de niste oameni minunati, analizele uleterioare iesind bine.la plecare dr mi-a spus ca pot sa am copii, sa incep treaba cum s-ar zice, insa vreau sa stiu la cat timp pot sa sper la un bebe pe cale naturala mai ales ca nu mi-a fost recomandat nici un medicament nimic.ar trebui sa fie in regula dupa spusele doctorului, sa nu-mi fac griji chiar daca am ramas cu o singura trompa.mentionez ca la plecarea din spital, o d-na mi-a recomandat sa iau acid folic daca ma gandesc sa raman insarcinata, si niste ceaiuri de coada soricelului, cretisoara, parca, etc.nu am inceput tratamentul.oare e bine?poate sa-mi dauneze cu ceva?

Data inscrierii
    februarie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    3

Buna ziua.am si eu o intrebare la dumneavoastra.am si eu o mare problema la o tomografie mi sa spus ca am un uter septat incomplet fundic,de atunci am mai facut 2 ecografii dar acolo mi sa spus ca uterul meu este perfec normal.nu stiu ce sa mai cred mai ales ca am citit pe site ca daca ai un uter sepatat nu poti duce o sarcina la capat,cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns daca am sanse sa duc o sarcina la capat cu un uter septat.multumesc anticipat

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Dupa cat timp de la o sarcina oprita in evolutie poti ramane insarcinata
    De pysy in forum Mamici de ingerasi & sarcini oprite din evolutie
    Replici: 3
    Ultima replica: 05 ian 2013, 01:48
  2. Am avut o sarcina extrauterina
    De Ginutza in forum Sarcina
    Replici: 16
    Ultima replica: 19 iun 2012, 11:23
  3. sarcina extrauterina
    De happy_madutza in forum Sarcina