Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 29
    Simina Oaspete

Implicit Cand pot ramana insarcinata dupa sarcina extrauterina?

Buna fetelor,sunt noua printre voi si a-si dori si eu sa aflu de la cele care au suferit o sarcina extrauterina iar acum au un bebe sau sunt insarcinate la cat timp s-a intamplat minunea si daca au mai facut alceva pentru a ramane insarcinate cat mai repede.Despre mine va pot spune ca am 1 an si 8 luni de la operatie (1 an am asteptat sa se vindece operatia, iar 8 luni am facut tratament pt ca am avut niste scurgeri) iar acum in sfarsit am unda verde de la medic sa incerc sa raman insarcinata.In prima luna spre nefericirea mea nu s-a intamplat nimic, acum este a doua luna si suntem in lucru. Sper sa am o surpriza placuta si sa apara un bebe

Cristiana Oaspete

Implicit Re: Cand pot ramana insarcinata dupa sarcina extrauterina?

Ce sa-ti spun, imi pare rau ca ai trecut printr-o sarcina extrauterina.Partea buna este ca acum poti ramane din nou insarcinata. La mine s-a intamplat dupa 7 luni de incercari, iar la 8 saptamani s-a oprit in evolutie. Sfatul meu este sa incerci totusi sa-ti faci si un set de analize, cum sunt CMV, toxoplasma, listerie, rubeola, ca sa fi sigura ca nu vor exista probleme in timpul sarcinii. La mine a fost prea tarziu cand am descoperit CMV pozitiv, bebe se oprise in evolutie.

Andrada Oaspete

Am avut o sarcina extrauterina in ianuarie si am fost operata si mi s-a scos o trompa. Acum am facut a doua extrauterina si am mers la un alt dr. care mi-a facut injectii pt.a nu mai ajunge din nou la operatie, sa salveze trompa. Va rog sa-mi spuneti daca ati fost intr-o situatie similara daca ati mai reusit sa faceti un bebe. Imi doresc f. mult sa raman insarcinata si sunt f. speriata. Nu stiu ce sanse mai am si imi este teama sa nu fac din nou extrauterina.

Floryna Oaspete

Nici eu nu am trecut prin asa ceva dar cu ajutorul lui DOAMNE DOAMNE trebuie sa mearga. Noi ne-am chinuit 2 ani ca sa avem bebe si uite ca a venit minunea. Nu dispera pentru ca eu stiu ce inseamna asta. Sotul meu imi spunea ca daca nu ramineam gravida nu stia cum se mai intelegea cu mine pentru ca atunci cand vedeam un copil mai aveam putin si plangeam.

Steliana Oaspete

Si eu am trecut prin asa ceva.
    Am avut sarcina extruterina pe partea dreapta. Habar-n-am avut pana ce m-au luat durerile si era gata sa se rupa trompa (5-6 saptamani). Am fost operata de urgenta si mi-au salvat jumatate din respectiva trompa.

Asa ca dupa 2 ani de la "evenimenul nedorit" am putut sa raman din nou insarcinata si sa reusesc sa am bebita dorita. Nu am facut niciun tratament special, doar cel de dupa operatie.

georgiana este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    29
    Replici
    3

Smile Re: Cand pot ramana insarcinata dupa sarcina extrauterina?

Citat Citat din Andrada Vezi post
    Am avut o sarcina extrauterina in ianuarie si am fost operata si mi s-a scos o trompa. Acum am facut a doua extrauterina si am mers la un alt dr. care mi-a facut injectii pt.a nu mai ajunge din nou la operatie, sa salveze trompa. Va rog sa-mi spuneti daca ati fost intr-o situatie similara daca ati mai reusit sa faceti un bebe. Imi doresc f. mult sa raman insarcinata si sunt f. speriata. Nu stiu ce sanse mai am si imi este teama sa nu fac din nou extrauterina.
    buna andrada. am avut aceeasi problema ca si tine. in martie am ramas insarcinata. nici o problema totul era normal.apoi in mai am inceput sa am dureri.am ajuns la spital verdict sarcina extarauterina. am fost operata si miau scos trompa dreapta. doctora mi-a spus ca o sa fie bine si dupa tratament si 6 luni de asteptare pot sa incerc sa raman din nou. asa am facut. in a 7-a luna dupa operatie am ramas imediat.am fost asa fericita. in saptamana a 5-a totul a fost bine. la inceputul sapt.6 am avut sangerati.am fost la spital pt. analize din nou sarcina extrauterina. am avut noroc si am facut injectii.
    acum mie frica sa nu fac din nou. sunt la fel de disperata ca si tine . daca aflii ceva spunemi si mie te rog.
    imi pare rau ca nu am putut sa te ajut.
    doctora mi-a zis ca o sa fie bine. vom vedea

georgiana este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    29
    Replici
    3

sunt noua pe forum. sunt disperata. va rog spuneti-mi si mie daca ati avut o sarcina extrauterina operata(trompa scoasa) si apoi alta tratata cu injectii. la cat timp ati ramas insarcinate din nou? sau daca a fost nevoie de tratament? daca o sa mai pot avea bebe?

mirelus78 Oaspete

Exclamation Re: Cand pot ramana insarcinata dupa sarcina extrauterina?

Citat Citat din georgiana Vezi post
    sunt noua pe forum. sunt disperata. va rog spuneti-mi si mie daca ati avut o sarcina extrauterina operata(trompa scoasa) si apoi alta tratata cu injectii. la cat timp ati ramas insarcinate din nou? sau daca a fost nevoie de tratament? daca o sa mai pot avea bebe?
    Buna!Numele meu este Mirela ca si tine am o trompa extirpata in totalitate in urma a doua sarcini extrauterine,iar cealalta pe care credeam acum un an ca este permeabila si functionala, am facut din nou sarcina extrauterina(trompa a fost salvata in totolitate mi s-a oprit sarcina din evolutie cu metotrexat)ni se spune sa gindim pozitiv dar in cazul meu ce mai pot spera?Acum trompa este slab permeabila,si-mi este teama in orice moment de o noua sarcina extrauterina.Nu vreau sa te sperii insa in cazul nostru sansele de a avea o noua sarcina extrauterina cresc cu cite 15-20% la primele doua si aproape cu peste 50% dupa a treia.Iar referitor la perioada de abstinenta depinde de operataia facuta/spre exemplu la mine 1 a fost clasica cezariana mi s-a spus 6luni,eu vroiam mai mult insa din incompetenta medicilor de la Pitesti care mi-au lasat 2,5 cm de trompa am ramas imediat,avind cea de a doua sarcina(astea intimplindu-se in noiembrie2006 si apoi in mai 2007),a doua a fost la paroscop deci nu mai aveau ce salva,iar 3 anul acesta de pasti.Intr-un cuvint asteapta cel putin 6 luni este nevoie ca tu sa-ti revii fizic si mai ales psihic Multa bafta!

andreeaanu este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Varsta
    47
    Replici
    2

da, am avut o sarcina extrauternina si o trompa scoasa... acum patru ani.. intre timp am nascut doua fetite si acum sunt din nou insarcinata.
    PS: acum am 41 de ani
    asa ca... nici o problema

amalia78 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Varsta
    36
    Replici
    2

Smile Re: Cand pot ramana insarcinata dupa sarcina extrauterina?

Citat Citat din Simina Vezi post
    Buna fetelor,sunt noua printre voi si a-si dori si eu sa aflu de la cele care au suferit o sarcina extrauterina iar acum au un bebe sau sunt insarcinate la cat timp s-a intamplat minunea si daca au mai facut alceva pentru a ramane insarcinate cat mai repede.Despre mine va pot spune ca am 1 an si 8 luni de la operatie (1 an am asteptat sa se vindece operatia, iar 8 luni am facut tratament pt ca am avut niste scurgeri) iar acum in sfarsit am unda verde de la medic sa incerc sa raman insarcinata.In prima luna spre nefericirea mea nu s-a intamplat nimic, acum este a doua luna si suntem in lucru. Sper sa am o surpriza placuta si sa apara un bebe
    Buna
    Am trecut si eu prin asa ceva, nu trebuie sa disperi, fireste totul depinde de permeabilitatea trompei care ti-a ramas, a mea a fost semiinfundata si a doua si a fost indreptata chirurgical in timpul operatiei de extrauterina. Eu am facut pauza dupa extrauterina 1 an si ceva, apoi am facut o histerosalpingografie ca sa verific permeabilitatea trompei ramase si abia apoi am vrut sa incerc din nou. A durat ceva timp, 5 luni pana am ramas din nou insarcinata pentru ca aveam prolactina marita si nu stiam. Acum sarcina este in luna a5-a si totul decurge normal.Trebuie doar sa ai rabdare si incredere. Iti doresc si tie un bebe sanatos cat mai curand.

amalia78 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Varsta
    36
    Replici
    2

Buna
    Am trecut si eu prin asa ceva, nu trebuie sa disperi, fireste totul depinde de permeabilitatea trompei care ti-a ramas, a mea a fost semiinfundata si a doua si a fost indreptata chirurgical in timpul operatiei de extrauterina. Eu am facut pauza dupa extrauterina 1 an si ceva, apoi am facut o histerosalpingografie ca sa verific permeabilitatea trompei ramase si abia apoi am vrut sa incerc din nou. A durat ceva timp, 5 luni pana am ramas din nou insarcinata pentru ca aveam prolactina marita si nu stiam. Acum sarcina este in luna a5-a si totul decurge normal.Trebuie doar sa ai rabdare si incredere. Iti doresc si tie un bebe sanatos cat mai curand.

manuela Oaspete

buna fetelor,si eu am facut o extrauterina in urma cu 2 sapt,sarcina a avut 1 luna(la ecograf s-a vazut sarcina normala) si s-a rupt provocindu-mi hemoragie interna in stare f.grava si am fost opertata de urgenta,trompa dr a fost afectata 25% taind foarte putin din aceasta.Mentionez ca nu am avut nici o singerare si durere decit o arsura in capul pieptului.Doctorul mi-a zis ca dupa ce imi vine ciclul prima data sa iau anticonceptionale si apoi dupa 6 luni sa incerc sa raman iar,dar imi este foarte frica sa nu fie tot extra.Oare se poate face insamantare artificiala si sa scap de o extra?Imi doresc mult copii dar imi e frica si de aceea va rog sa imi impartasiti experienta voastra.Doctorul mi-a spus ca numai Dumnezeu stie daca si a doua e normala sau extra.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Dupa cat timp de la o sarcina oprita in evolutie poti ramane insarcinata
    De pysy in forum Mamici de ingerasi & sarcini oprite din evolutie
    Replici: 3
    Ultima replica: 05 ian 2013, 01:48
  2. Am avut o sarcina extrauterina
    De Ginutza in forum Sarcina
    Replici: 16
    Ultima replica: 19 iun 2012, 11:23
  3. sarcina extrauterina
    De happy_madutza in forum Sarcina