Rezultate de la 1 la 11 din 11
Like Tree5Likes
  • 2 Post By AlinaStefan
  • 1 Post By Darc
  • 1 Post By Darc
  • 1 Post By Darc

Subiect: Concediu prenatal si postnatal

AlinaStefan este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    31
    Replici
    42

Duel Concediu prenatal si postnatal

Pentru cele care nu stiu ,concediul prenetal se poate lua acum incepand cu saptamana 29 de sarcina,adica 6 luni si jumatate. Concediile prenatal si postnatal se compenseaza acum intre ele si poti lua maxim 84 de zile concediu prenatal , minim 42 de zile concediul postnatal. Asa am beneficiat eu . Asta in functie de DPN. Daca stiati deja este foarte bine , dar am vrut sa ma asigur ca afla toata lumea ( medicul meu de famile nu stia acest lucru )
    Forma actualizata a OUG nr. 158/2005, privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate AICI http://www.euroavocatura.ro/legislat...le_de_sanatate
    Artemis_2012 and GeorgianaS like this.

Darc Avatar
    Darc este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

Implicit Raspuns: Concediu prenatal si postnatal

Alina, este admirabila intentia ta, dar ai grija sa nu duci fetele in eroare.

Concediu natal/ maternitate are durata de 126 zile si se imparte in prenatal si postnatal, iar legea le imparte in mod egal, adica 63 de zile in prenatal si 63 de zile in postnatal. Singura conditie ca sa poti beneficia de concediu de crestere copil este ca durata minima a postnatalului sa fie de 42 de zile, adica din momentul nasterii sa mai ai de efectuat macar 42 de zile de concediu medical de maternitate.

Daca tu iti iei toate zilele disponibile inainte de DPN si lasi exact 42 de zile dupa DPN, risti enorm, mai ales daca nasti natural. Deoarece DPN nu este o data certa, chiar si daca faci cezariana. Eu aveam DPN pe 20 martie, dar am nascut pe 6 martie, dar sunt un caz fericit. Sunt destule mamici care au depasit cu cateva zile, chiar cu o saptamana DPN-ul stabilit de medic.

Din aceasta cauza, marea majoritate a medicilor prefera sa dea acest medical la 7 luni si 10 zile pentru a nu risca sa nasti mai tarziu si sa nu poti beneficia de CIC.
    Sfatul meu ar fi ca, daca vrei sa iti iei mai multe zile inainte de a naste, sa lasi macar 50 de zile dupa DPN-ul stabilit, pentru a nu risca sa ramai fara CIC.

Mai intervin si banii aici: acest concediu de maternitate, calculandu-se la venitul brut, fara a se retine somaj, sanatate si doar o suma fixa de CAS, va duce la faptul ca pe durata acestor 126 de zile vei incasa mai multi bani decat luai salar normal. Sunt fete care prefera sa isi lase mai multe zile dupa ce nasc tocmai pentru a beneficia de acesti bani dupa nastere, cand apar cheltuieli neprevazute si e stiut ca pana vine indemnizatia CIC dureaza minim 2 luni, depinde de oras.

Daca nu te intereseaza banii, poti lua zilele cum vrei.

E interesant ca medicul de familie nu stia acest lucru, doar daca tu esti prima gravida pe care o are. Deobicei medicii de familie prefera sa dea aceste medicale la 7 luni si 10 tocmai pentru a nu se risca sa ramai fara CIC. Daca tu vrei sa stai mai devreme acasa, negociaza cu medicul - de familie sau ginecolog - sa iti dea medical normal.

Ramane la alegerea fiecareia dintre noi cum procedeaza.
    Artemis_2012 likes this.
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor
    Mamica ce alapteaza fericita de mai bine de un an!!!

Lilypie First Birthday tickers

maryangelo Avatar
    maryangelo este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Replici
    11

Da, așa este. Nici medicul meu nu prea știa, eu fiind mai bine informată decât el. Eu mi-am luat prenatalul la 29 de săpt. de la ginecolog, urmând să nasc prin cezariană. Pt. cele care nasc normal, nu le-aș recomanda să-și ia mai devreme de 31 săpt. deoarece DPN-ul poate fi mai târziu decât se așteaptă, fiind riscul să nu le mai rămână cele 42 de zile postnatale obligatorii.

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

Atunci sincer pot sa spun ca nu ma mai mira nici un medic de familie

Ei ar trebui sa fie mult mai informati ca noi. SI eu am pus o multime de intrebari in pseranta ca pot sta acasa mai mult mai devreme de nastere, dar m-a invatat cum trebuie doctorita de familie si i-am multumit pentru asta. Ea chiar m-a ajutat cu un medical normal ca sa mai pot sa imi trag suflul....
    maryangelo likes this.
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor

Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    31
    Replici
    42

Citat Citat din maryangelo Vezi post
    Da, așa este. Nici medicul meu nu prea știa, eu fiind mai bine informată decât el. Eu mi-am luat prenatalul la 29 de săpt. de la ginecolog, urmând să nasc prin cezariană. Pt. cele care nasc normal, nu le-aș recomanda să-și ia mai devreme de 31 săpt. deoarece DPN-ul poate fi mai târziu decât se așteaptă, fiind riscul să nu le mai rămână cele 42 de zile postnatale obligatorii.
    Da , aveti dreptate . Ideea era ca sunt multe mamici care au nevoie de mai mult de 63 de zile prenatal , cum a fost cazul meu si medicul de familie nu stia , caz in care trebuia sa ma duc mai bine de o luna la serviciu . Avand amenintare de avort , risc de nastere prematura, timp in care am adunat vreo 74 de zile de concediu medical din internari , concediul de odihna l-am terminat exact la 84 de zile de DPN , alta solutie nu am avut . Este adevarat , am fost si eu la serviciu 6 zile + 2 zile de weekend si am reusit sa-mi las acea rezerva despre care spuneati . Daca stiam ca am atatea probleme , faceam cerere pentru concediu de risc maternal , dar asta este , asa a fost sa fie si singura rezolvare a fost sa obtin cat mai multe zile de prenatal .

Mari_ Avatar
    Mari_ este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Varsta
    35
    Replici
    431

Citat Citat din AlinaStefan Vezi post
    Da , aveti dreptate . Ideea era ca sunt multe mamici care au nevoie de mai mult de 63 de zile prenatal , cum a fost cazul meu si medicul de familie nu stia , caz in care trebuia sa ma duc mai bine de o luna la serviciu . Avand amenintare de avort , risc de nastere prematura, timp in care am adunat vreo 74 de zile de concediu medical din internari , concediul de odihna l-am terminat exact la 84 de zile de DPN , alta solutie nu am avut . Este adevarat , am fost si eu la serviciu 6 zile + 2 zile de weekend si am reusit sa-mi las acea rezerva despre care spuneati . Daca stiam ca am atatea probleme , faceam cerere pentru concediu de risc maternal , dar asta este , asa a fost sa fie si singura rezolvare a fost sa obtin cat mai multe zile de prenatal .
    La internare si pe parcursul sarcinii,iei concediu medical dar cu cod 01.Zilele luate cu alt cod inafara de 08 nu se scad din cele 124 de zile din pre si postnatal.Am inteles ca odata ce ai intrat in prenatal,nu mai ai cum sa te intorci o perioada la serviciu!
    DPN:10 Martie 2013.Baiat!!! Dar am nascut pe 27 februarie 2013...BAIAT!!!

Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    31
    Replici
    42

Citat Citat din Mari_ Vezi post
    La internare si pe parcursul sarcinii,iei concediu medical dar cu cod 01.Zilele luate cu alt cod inafara de 08 nu se scad din cele 124 de zile din pre si postnatal.Am inteles ca odata ce ai intrat in prenatal,nu mai ai cum sa te intorci o perioada la serviciu!
    Da . Nu mi s-au scazut dar nici alta optiune nu mai aveam . La serviciu am fost inainte de inceperea prenatalului ,imediat dupa terminarea concediului de odihna . Adica am avut 8 zile intre concediu de odihna si prenatal ( asta ca sa nu iau maximul de 84 zile )

maryangelo Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Replici
    11

Citat Citat din Mari_ Vezi post
    Ai dreptate. Eu cred că orice ginecolog știe cum ce cod să-ți dea concediu. La prima sarcină, aproape nu era lună să nu fiu internată o săpt + încă 2 săpt acasă și mereu mi-a dat concediu plătit cu 100% (nu mai țin minte codul). La 7 luni am intrat cu codul 8 în prenatal.

Artemis_2012 este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2012
    Replici
    1.719

Salut Alina Stefan

Foarte buna ideea de a deschide acest topic!

In dr de familie sa nu aveti incredere, putini sunt bine informati, din pacate. Cel mai bine e sa va ganditi voi cum va e mai bine si sa va informati, cand aveti nevoie de mai mult timp liber in pre sau in post natal.

Eu, spre exemplu, am stat pana la 33 spre 34 de saptamani la munca, si nu as recomanda asta si altora. N-am ascultat de nimeni, nici de dr ginecolog, nici de cunoscuti, ca ar fi bine ca la 31 de saptamani sa intru in prenatal. Adevarul e ca ma simteam foarte bine, si credeam ca o sa fiu asa energica toata sarcina, insa pe masura ce sarcina avansa eram din ce in ce mai obosita, aveam o presiune in burta cand ma ridicam de la birou, ca nu stiam ce am... (asta a fost in ultimele 2 saptamani). Initial am discutat sa stau pana la aproape 35 de saptamani, dar ultimele 2 saptamani au fost extrem de incarcate, cu mult over-time si am avut noroc ca managerul m-a inteles si m-a lasat sa plec cu o saptamana mai repede. Am si slabit in ultimele saptamani de munca, am fost foarte stresata, si pana la urmatoarea echo stateam ca pe ace sa nu-i fi facut rau si lui bebe cu incapatanarea mea, dar slava domnului bebe a fost ok, si a luat cat a trebuit in greutate. Mentionez ca am lucrat la birou, conditii ok... nu stateam in picioare sau in caldura/frig, insa simplu stat pe scaun imi dadea niste dureri de burta si picioare cat 2 butuci.

Ca si concluzie, puneti-va pe voi si bebele vostru din burtica pe primul loc, inca 2-3 saptamani la munca nu va transforma in eroine (cum am crezut eu). O sa fiti surprinse ca si superiorii vostri inteleg, si o sa fie ingaduitori daca le spuneti ca nu mai puteti, iar dr de familie o sa va dea co medical pt risc daca cereti, majoritatea dau, important e sa va stiti drepturile si sa recunoasteti cand nu mai puteti.

Toate cele bune!

maryangelo Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Replici
    11

Citat Citat din AlinaStefan Vezi post
    Și în cazul meu nu știa medicul de familie că poate să-mi dea la 29 de săpt. concediu. Din fericire, am avut o ginecoloagă foarte bună și dânsa mi-a dat concediu până la capăt. Ce să spun, după o lună și-a adus și medicul meu aminte de concediu și a început să mă ia cam tare. Eu atât i-am spus că mie mi-e indiferent cine îmi dă și cu asta i-am închis gura.

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

nici eu nu am rezistat mult cu burtica, mai ales ca inca era frig afara si biroul departe tare de casa.... prin luna 7 mi-am luat prenatal, chiar putin mai devreme decat ar fi vrut doctorita de familie. I-am zis ca am dreptul, am destule zile lasate dupa DPN, asa ca sa mi-l dea.
    N-a comentat, a fost de acord... pana la urma copilul oricum s-a grabit si a venit cu 2 saptamani mai devreme de DPN...
    Artemis_2012 likes this.
    Scoala parintilor

Subiecte Similare

1. Probleme legate de concediu postnatal si stimulent
    De Francesca 28642001 in forum Legislatie
    Replici: 3
    Ultima replica: 03 ian 2013, 11:53
  2. prenatal
    De Istrate Angy in forum Sarcina
    Replici: 2
    Ultima replica: 19 dec 2012, 16:08
  3. Concediu Prenatal pentru Tata
    De Elena Papp in forum Scoala parintilor