Pagina 1 din 52 12345611213151 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 623
Like Tree46Likes

Subiect: Recoltare celule stem din sangele din cordonul ombilical

AndraZ este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    25

Implicit Recoltare celule stem din sangele din cordonul ombilical

Buna!

Numele meu este Andra si sunt mamica unei fetite de 1 an si jumatate. De cateva luni m-am intors in campul muncii si activez intr-o firma care se ocupa cu recoltarea celulelor stem din sangele din cordonul ombilical. Din ceea ce am observat pe piata, informatiile privitoare la procesul de recoltare, testare si stocare sunt foarte trunchiate si uneori eronate, de aceea am decis sa ofer un sprijin informational tuturor mamelor care doresc sa recolteze si sa stocheze celulele stem din sangele ombilical. In acest sens, va stau la dispozitie cu raspunsuri la intrebarile voastre.

Va multumesc si sper din tot sufletul sa va fiu de folos!

O zi buna va doresc!

Cu drag,

Andra

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.114

Implicit Re: Recoltare celule stem din sangele din cordonul ombilical

Asteptam si mai multe informatii care crezi ca ar fi utile

anca08 este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    6

Buna
    Ce poti sa ne spui despre costul acestei proceduri si unde vor fi stocate aceste celule stem.
    Din cate am inteles sunt folosite pentru tratarea mai multor afectiuni pe care le poate avea copilul in timpul vietii.
    eu as vrea sa fac acest lucru pentru copilul meu dar am inteles ca ajunge undeva la 1500-2000 euro recoltarea si stocarea lor.

Multumesc anticipat pt informatii.
    Bucurati-va de fiecare clipa
    Anca

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    25

Anca, intr-adevar costurile unei astfel de proceduri, cu stocare pe o perioada de 18-20 de ani, se invart undeva intre 1600 - 1850 Euro. In aceasta suma sunt incluse urmatoarele: kit-ul de recoltare, recoltarea sangelui din cordonul ombilical si a unor mostre de sange de la mama, transportul mostrelor de sange catre banca de celule stem, testarea mostrelor de sange, prelucrarea mostrei din sangele din cordonul ombilical, stocarea celulelor stem pe o perioada de 18-20 de ani.

In ceea ce priveste stocarea, celulele stem pot fi stocate in bancile aflate in Cipru, Slovacia, Polonia, Olanda si Ungaria . Aici mostra de sange este pastrata in nitrogen lichid la -196 grade Celsius pe o perioada de 18-20 de ani. La sfarsitul acestei perioade, titulari de contract nu vor mai fi parintii, ci copilul, devenit major intre timp. Mostra ramane criogenata in nitrogen lichid, iar contractul se prelungeste, taxele fiind achitate acum de catre noul titular de contract.

Sper sa-ti fi fost de folos cu informatiile de mai sus.

O zi buna!

Andra

luk
    luk este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    46
    Replici
    2

buna!am adresa si pretul unei companii care recolteaza celule stem si le stocheaza in laboratorul PROPRIU DIN ROMANIA la pretul de 1000 de euro!!!!!!!!!eu zic sa incercati sa acceptati si varianta asta care se pare ca DOBOARA oferta dvs!

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.114

Si totusi exista si niste in riscuri, in 10-20 de ani se pot schimba multe, personalul de acolo care e posibil sa nu mai aiba principii morale in legatura cu aceste celule stem, se pot schimba legile, se poate schimba politica companiei, poate da falimentt compania.
    Sunt niste riscuri pe care ti le poti asuma, conteaza sa iti alegi banca de celule stem cu sufletul si in urma unor analize minutioase, si sa te gandesti in primul rand daca merita efortul

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    25

Thumbs down Re: Recoltare celule stem din sangele din cordonul ombilical

Citat Citat din luk Vezi post
    buna!am adresa si pretul unei companii care recolteaza celule stem si le stocheaza in laboratorul PROPRIU DIN ROMANIA la pretul de 1000 de euro!!!!!!!!!eu zic sa incercati sa acceptati si varianta asta care se pare ca DOBOARA oferta dvs!
    Draga Luk,

Incep prin a spune ca acest subiect nu este pentru a face reclama unei ANUMITE firme, ci pentru a informa viitoarele mamici despre aceasta procedura, de a le da informatii despre utilitatea celulelor stem din sangele din cordonul ombilical, de a le oferi ceea ce nu pot afla intr-o scurta convorbire telefonica in care nu stiu ce sa intrebe mai intai. Fac o munca pro bono din cauza faptului ca atunci cand am fost gravida am avut nevoie de informatii pe care nu mi le-a dat nimeni.
    Scopul meu nu este sa arunc cu noroi in nimeni, dar nici sa dezinformez opinia publica. De aceea voi comenta mai jos postarea ta.

Vorbeai despre laboratorul propriu- el exista. Dar de la reprezentantul companiei ( care m-a acostat la un targ de profil fara sa stie unde lucrez) stiu ca mostrele de sange nu se stocheaza in Romania pt ca nu este spatiu suficient. Aici se pastreaza doar "urgentele", mostrele care nu pot ajunge la banca din strainatate in timp util.

Legat de preturi, se face o mare confuzie confuzie. Toate firmele de profil au tarife apropiate. Taxa de 1000 euro de care amintesti, este de fapt taxa de recoltare, testare si transport. La aceasta suma se adauga taxa anuala pentru depozitare. Daca adaugi la cei 1000 euro suma aferenta stocarii pe 18-20 de ani, atunci vei vedea ca pretul final se incadreaza exact in limitele din mesajul meu anterior, 1600 - 1850 euro.

Cat despre concurenta, faptul ca exista atatea firme pe piata reflecta acceptarea acesteia. Exista loc pentru toata lumea pentru ca omul este liber sa aleaga, nu sa i se impuna.

O zi buna!

Andra

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    25

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Si totusi exista si niste in riscuri, in 10-20 de ani se pot schimba multe, personalul de acolo care e posibil sa nu mai aiba principii morale in legatura cu aceste celule stem, se pot schimba legile, se poate schimba politica companiei, poate da falimentt compania.
    Sunt niste riscuri pe care ti le poti asuma, conteaza sa iti alegi banca de celule stem cu sufletul si in urma unor analize minutioase, si sa te gandesti in primul rand daca merita efortul

Riscurile sunt foarte mici, pentru ca termenii contractuali sunt in favoarea clientului. Firma nu poate lua nici o decizie asupra mostrei de sange fara acordul titularului de contract. Sunt legi care pedepsesc asupru orice tentativa de trafic de organe sau tesuturi umane, de aceea nu cred ca o firma de renume ( cum de altfel sunt toate firmele ) isi poate permite un astfel de risc.

In cel mai rau caz, in care firma s-ar indrepta catre faliment ( utopic vorbind), cu siguranta se va gasi o alta companie de profil, mai mare, care sa doreasca sa o preia. Deci iarasi nu exista riscuri pt client.

In cazul in care totusi s-ar intampla ceva cu compania respectiva ( cazuri de forta majora/ calamitati si dezastre naturale), toate companiile de profil sunt asigurate pentru astfel de cazuri. Deci inca un risc eliminat.

Cat despre a merita sau a nu merita, eu cred ca orice investitie in sanatatea, viitorul si viata copilului tau merita. Si daca asta costa mai putin decat jumatate de masina nationala, eu zic ca ar fi pacat sa nu o faci.

gabrielle este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Replici
    25

Draga Andra,

Chiar daca intentia ta este cea de a informa se vede clar ca exista si anumite intentii ascunse, si anume de a face nu atata publicitate firmei in care lucrezi, cat publicitate negativa concurentei. Cel putin eu nu pot sa deduc altceva din afirmatia ta referitoare la principiile morale ale angajatilor celorlalte firme. Oricum indiferent de intentiile tale (care pe mine nu ma privesc si nici nu am de gand sa le judec) si fiind total impartiala, mentionez unele detalii pe care le-am descoperit in momentul cercetarii acestui subiect.
    M-am interesat si eu cu privire la recoltarea de celule stem, am studiat cu atentie toate ofertele de pe piata (sau cel putin cele care vin din partea marilor companii in domeniu) si sunt hotarata sa apelez si eu la recoltare. Singurele diferente intre ofertele firmelor le reprezinta pretul, perioada de depozitare (unii depoziteaza doar pe o perioada de 18-20 de ani, iar altii pe toata durata vietii copilului fara a fi nevoie sa se modifice contractul sau sa se achite taxe suplimentare) si evident, tara in care se face depozitarea.
    In legatura cu afirmatia referitoare la firma din cluj care are banca de depozitare, am sunat si la dansii si ai dreptate, depozitarile se fac momentan in Slovacia, insa acest lucru se va intampla doar pana in momentul extiderii laboratorului. Ulterior toate celulele vor fi depozitate in Romania.
    Am scris aceste randuri fara nici o dorinta de a sfida, ci doar pentru o mai buna intelegere a mesajului. Poate ca nu toata lumea are atata rabdare sa faca investigatii cum am facut eu, dar daca tot m-am interesat consider ca ar fi mai bine sa stie si altii ceea ce eu am aflat in urma documentarii.

O zi minunata!

Gabrielle

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    25

Draga Gabrielle,

Orice informatie este binevenita, nu conteaza din partea cui vine.

Cat despre reclama negativa, cred ca am fost inteleasa gresit. Nu am intentonat si nici nu intentionez acest lucru pentru ca toate firmele existente in Romania sunt reprezentantele unor firme mari, cu traditie si cu experienta la activ si la care oricine poate apela cu incredere. Scopul meu este doar sa informez viitorii parinti asupra proceselor de recoltare, testare si stocare, nu sa fac studii de caz sau sa indrept atentia spre anumite companii.

In ceea ce priveste informatiile date de tine, sunt foarte corecte si adevarate. Pe piata, diferenta dintre firme este facuta de tarif, modalitatea de plata ( rate sau o singura plata), perioada de stocare si tara in care se afla banca. Fiecare poate alege cu cine sa colaboreze in functie de preferintele legate de aspectele enumerate mai sus.

Daca te pot ajuta si cu alte informatii ( tehnice ), iti stau la dispozitie cu mare placere!

O zi buna!

Cu drag,

Andra

gabrielle este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Replici
    25

Draga Andra,

Imi cer scuze daca am gresit, n-a fost cu intentie!

In legatura cu ce s-a scris mai sus, si mai exact tarifele... Luk are cat de cat dreptate! Tariful firmei din Cluj este de 3270 lei (care se pot achita intr-o rata sau in 3 rate) la care se adauga depozitarea de 90 lei + tva / an, iar sangele se depoziteaza toata viata. La firma unde lucrezi tu cat costa? Nu e mai mult? Daca nu gresesc eu... la voi ar trebui sa fie cu diverse variante de tarife, si mai exact: 4.400 lei (pt 1 an) + 140 lei depozitarea sau 5.800 (pt 18 ani), iar sangele se depoziteaza 18 ani pana cand copilul devine major, iar apoi se reface contractul si se plateste in plus. Asa e? De ce apare asa mare diferenta de pret de la o firma la alta?

Multumesc anticipat!

O zi buna!

Gabrielle

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Replici
    25

Draga Gabrielle,

Asa cum si tu si Luk ati spus, exista diferente financiare intre firme. Diferentele acestea sunt date de perioada de stocare ( 18/20 ani), de transport ( cei care transporta cu masini proprii au tariful de transport mai mic decat cei care transporta cu avionul), de echipamentele folosite in laborator, de costul testelor de laborator etc. La compania unde lucrez, costul total este de 1745 Euro ( TVA inclus) ( care se platesc toti odata) care include recoltarea, procesarea, testarea si stocarea sangelui din cordonul ombilical pe o perioada de 20 de ani. Asa cum am mai spus, unele persoane prefera un cost in rate, iar altele o singura plata si atunci aleg sa contracteze compania care le ofera cele mai multe avantaje.

Referitor la ce se intampla dupa terminarea termenului de 18/20 de ani, copilul devine titular de contract si din acel moment acesta va avea drepturi depline asupra mostrei de sange. Din acel moment, noul titular de contract va fi cel care va achita facturile emise de catre banca. Ca si costuri, noul titular va suporta doar taxa anuala de stocare, celelalte taxe fiind achitate la incheierea primului contract, la recoltarea mostrei de sange.
    Ultima editare de AndraZ : 09 feb 2009 la 15:57 Motiv: Adaugare text

Pagina 1 din 52 12345611213151 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. mamici interesate de recoltare celule stem
    De ralelen in forum Clubul burticilor
    Replici: 1
    Ultima replica: 20 mar 2014, 14:27
  2. Recoltare celule stem
    De lori_anghel in forum Clubul burticilor
    Replici: 54
    Ultima replica: 14 iun 2013, 12:12
  3. discount recoltare celule stem CBC