Pagina 100 din 441 PrimulPrimul ... 507080909596979899100101102103104105110120130150200 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1.189 la 1.200 din 5292
Like Tree5195Likes

Subiect: Mamici de aprilie 2014

dana s. Avatar
    dana s. este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    5.161

Implicit Raspuns: Mamici de aprilie 2014

Citat Citat din ana_elena Vezi post
    bai fetelor, eu sunt dusa cu capul. e bine ca o recunosc nu? sunt o stresata, o dezorganizata si o terminata, eu nu stiu ce o sa faca saracul copil..mi-e mila de el ca are o asa mama. anyway, luni merg la medic si sper sa fie totul bine si abia astept sa imi dau afurisita de demisie, de fapt deja am dat-o dar mai trebuie sa merg pana la inceputul lui noiembrie si nu scap cu una cu doua ca dupa 4 ani jum in calitate de mana dreapta a cuiva, cred ca o sa ma sune non stop, unde-i aia? cum il chema pe ala? si etc. dar anyway, abia astept sa nu mai merg la munca sa imi fac curatenie in casa, sa imi educ matza sa nu mai doarma cu noi...nu mai am unde calca in casa asta si niciodata nu am timp de nimic. cred ca o sa arunc tot pe geam
    Wai se vede clar cat te streseaza serviciul..hmm pai si daca iti dai demisia acum mai beneficiezi ceva pt cresterea copilului?intreb si eu..nu am experienta..iar aici oricum daca as fi lucrat as fi primit doar 40 zile liber!fie inainte fie dupa nastere ii doare la basca pe cei de aici de proaspetele mamici!
    Lasa ca te relaxezi si tu curand sa fie bine bebe hehe si ma faci sa rad cu saracul copil ce mama are ) sa vezi cum te organizezi tu apoi cam asa zic toate mamicile inainte de primul bebe tocmai din lipsa experientei pup relax

ana_elena este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2013
    Varsta
    27
    Replici
    465

Citat Citat din dana s. Vezi post
    Wai se vede clar cat te streseaza serviciul..hmm pai si daca iti dai demisia acum mai beneficiezi ceva pt cresterea copilului?intreb si eu..nu am experienta..iar aici oricum daca as fi lucrat as fi primit doar 40 zile liber!fie inainte fie dupa nastere ii doare la basca pe cei de aici de proaspetele mamici!
    Lasa ca te relaxezi si tu curand sa fie bine bebe hehe si ma faci sa rad cu saracul copil ce mama are ) sa vezi cum te organizezi tu apoi cam asa zic toate mamicile inainte de primul bebe tocmai din lipsa experientei pup relax
    da...speranta mea e ca reusesc sa pun mana pe un part-time pe care il tot urmaresc, bani putini dar nu ma intereseaza, ideea e sa imi acopar perioada pana cand pot intra in prenatal. daca nu asta este, dupa ce i-am slugarit atatia ani mie nu-mi dau ) stiti cum e cu tamplarul nu are usi, croitorul nu are haine si etc? asta este...eu vreau sa fie bebele sanatos si tac-sau ca el ne tine oricum eu ma slugaream pe un salariu de mizerie...a mers pana acuma, tanara, sa invat, dar acum gata, prioritatea e bubulina mea mititica. 40 de zile liber? in fine, acolo e traditia.alta treaba. romanica noastra insa are probleme graaave la cum acorda concediul...
    multumeeeesc de suport! ce bine e sa iti mai versi naduful
    dana s. and Sandra S. like this.

dana s. Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    5.161

Buna dimineata dragelor o zi cat mai frumoasa si linistita de duminica sa aveti :*
    cereline and Nane like this.

dana s. Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    5.161

Citat Citat din ana_elena Vezi post
    da...speranta mea e ca reusesc sa pun mana pe un part-time pe care il tot urmaresc, bani putini dar nu ma intereseaza, ideea e sa imi acopar perioada pana cand pot intra in prenatal. daca nu asta este, dupa ce i-am slugarit atatia ani mie nu-mi dau ) stiti cum e cu tamplarul nu are usi, croitorul nu are haine si etc? asta este...eu vreau sa fie bebele sanatos si tac-sau ca el ne tine oricum eu ma slugaream pe un salariu de mizerie...a mers pana acuma, tanara, sa invat, dar acum gata, prioritatea e bubulina mea mititica. 40 de zile liber? in fine, acolo e traditia.alta treaba. romanica noastra insa are probleme graaave la cum acorda concediul...
    multumeeeesc de suport! ce bine e sa iti mai versi naduful
    Ana ideea e ca aici statul nu te ajuta cu nimic!!! eu ma intristez cand vad mamici care isi dau copilasii la cresa la doar o lunita dar ce sa faci?si-ar pierde serviciul! nu tu ajutor de crestere,nu tu alocatia fie ea si pt cateva pixuri acolo amarate..nu tu nimic! e jale! deci macar in ro fetele din punctul asta de vedere cat de cat e mai binisor..insa bataie de cap!acte,nervi etc..
    Ma bucur ca te-ai mai eliberat hehe traiasca bebe si tati si la noi la fel )

Crissa este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    28
    Replici
    418

Buna fetelor, ce mai faceti ?
    Noi am fost la dr ieri si nupot sa spun ca amprimit cele mai bune vesti. In primul rand nu s-a confirmat sexul bebelui pt ca nu s-a putut. nici nu s-a agitat prea mult dr.
    Am discutat cu dr si din cate am inteles acum incep sa se agraveze bolile cu care am venit in sarcina. Pe de o parte sinuzita care imi da batai de cap, cu dureri groaznice de cap si incep sa vorbesc din ce in ce mai greu. Singurul remediu ar fi aerosoli cu apa , care se zice ca e posibil sa ajute cat de cat si sa ma feresc de aerul rece. A doua problema e fierea si ficaul meu, nu mai pot sa ma alimentez deoarece vomit c-am tot ce mananc. Trebuie sa tin regim si sa incep din nou sa iau vitamine. Dar cum? Astazi am incercat dinnou sa iau vitamine, dupa ce ammancat si am reusit sa tin in mine mancarea, bineinteles dupa ce am inghitit vitaminele am vomitat cred ca si apa de o bausem aseara. In fine joi ma duc la dr de familie, spre sa vina cu o solutie deoarece lista mea cu alimente care imi fac rau este din ce in ce mai mare.
    Iar pentru incheiere...si dr meu preconizeaza ca se va intampla ce mi-a zis si dr de la Medlife, ca sunt suspecta de disgravidie de trimestru trei. Dr meu mi-a zis ca a mai avut paciente cu problem ca mine si au fost internate inca de la 7 luni. Doamne ajuta sa nu se intample asta.
    Pana mai rezolv ceva cu alimentatia mea...am apelat laun ceai de galbenele si sunatoare. Sper sa ajute cat de cat.
    Fetelor as vrea pe 18 sapt sa fac o eco 3 sau 4d sa aflam exact sexul copilului, dar nu stiu unde si daca trebuie facuta o eco anume.
    Va pup si va urez o seara buna.

Bafta maine la dr Sandra.
    Nane likes this.

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

cereline Avatar
    cereline este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    30
    Replici
    1.722

Citat Citat din Crissa Vezi post
    Noi am fost la dr ieri si nupot sa spun ca amprimit cele mai bune vesti. In primul rand nu s-a confirmat sexul bebelui pt ca nu s-a putut. nici nu s-a agitat prea mult dr.
    Am discutat cu dr si din cate am inteles acum incep sa se agraveze bolile cu care am venit in sarcina. Pe de o parte sinuzita care imi da batai de cap, cu dureri groaznice de cap si incep sa vorbesc din ce in ce mai greu. Singurul remediu ar fi aerosoli cu apa , care se zice ca e posibil sa ajute cat de cat si sa ma feresc de aerul rece. A doua problema e fierea si ficaul meu, nu mai pot sa ma alimentez deoarece vomit c-am tot ce mananc. Trebuie sa tin regim si sa incep din nou sa iau vitamine. Dar cum? Astazi am incercat dinnou sa iau vitamine, dupa ce ammancat si am reusit sa tin in mine mancarea, bineinteles dupa ce am inghitit vitaminele am vomitat cred ca si apa de o bausem aseara. In fine joi ma duc la dr de familie, spre sa vina cu o solutie deoarece lista mea cu alimente care imi fac rau este din ce in ce mai mare.
    Iar pentru incheiere...si dr meu preconizeaza ca se va intampla ce mi-a zis si dr de la Medlife, ca sunt suspecta de disgravidie de trimestru trei. Dr meu mi-a zis ca a mai avut paciente cu problem ca mine si au fost internate inca de la 7 luni. Doamne ajuta sa nu se intample asta.
    Pana mai rezolv ceva cu alimentatia mea...am apelat laun ceai de galbenele si sunatoare. Sper sa ajute cat de cat.
    Fetelor as vrea pe 18 sapt sa fac o eco 3 sau 4d sa aflam exact sexul copilului, dar nu stiu unde si daca trebuie facuta o eco anume.

Crissa imi pare rau ca treci prin asta, poate doctorii se insala in privinta diagnosticului de disgravidie, eu am avut la prima sarcina , doar trimestrul1 si a fost un chin.Doamne Ajuta sa fie totul bine.
    Crissa likes this.

Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    28
    Replici
    418

Multumesc cereline, asta sper si eu, sa nu fie asa.

Nane Avatar
    Nane este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    83

Buna Crissa!
    Imi pare tare rau pentru starea ta...sper sa se amelioreze... Si eu am fost tot cam in aceeasi stare de sambata trecuta pana azi. De-aia nici nu am avut putere sa mai scriu ceva pe forum. Vineri ajunsesem la capatul puterilor dupa ce am vomitat tot, in continuu, chiar cu sange de la cat ma chinuisem. Asa ca am mers si mi-am facut o perfuzie. A durat cam o ora jumatate, fara dureri, fara probleme, m-a pus pe picioare. Nici nu mai puteam articula cuvinte pana sa ajung la spital. In fine, mi-a facut foarte bine. Astazi m-au apucat ametelile asa ca am mers direct la farmacie si mi-am luat vitamine pt sarcina trimestrul doi (eu abia am facut cele 12 saptamani si surpriza, povestind cu farmacista despre raul meu si spunand ca am probleme mai vechi cu bila care este rasucita, mi-a recomandat sa incerc cateva zile pastilutele de Anghirol - pe baza de plante, fara interactiuni cu sarcina, special pentru bila. Azi am reusit sa mananc normal, fara sa dau afara, niste supa
    A, de la spital mi-au spus sa mananc supe de radacinoase sau de pui bine fiert... Cu meniul si eu sunt incoltita...cam asta e tot ce mananc...
    Ce sa spun, te incurajez asa cum ma incurajez si pe mine. O sa fie bine, o sa treaca, or sa vina si zile bune cand o sa ne bucuram numai de bebe!
    Va pup gagici, o saptamana mega-ultra usoara!!!
    Crissa likes this.

e baietel!!!

dana s. Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    5.161

Off Crissa imi pare tare rau..totusi poate nu se va intampla asta..adica el de unde stie ca va fi in trim 3??poate va disparea pana in 20 de sapt..nu stiu zic si eu ca am auzit atatea cazuri!
    Nasol cu sinuzita..punctie nu poate sa-ti faca sa te mai elibereze?
    Eu de eco 4D stiu doar ca voi face undeva la 22-23 sapt odata cu morfologia.la baiat asa mi-a dat..sa vedem acum! sexul se poate vedea si la eco normal asta daca sta bebe nu e musai sa fie 3D ori 4D
    Crissa likes this.

dana s. Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    5.161

Citat Citat din Nane Vezi post
    Buna Crissa!
    Imi pare tare rau pentru starea ta...sper sa se amelioreze... Si eu am fost tot cam in aceeasi stare de sambata trecuta pana azi. De-aia nici nu am avut putere sa mai scriu ceva pe forum. Vineri ajunsesem la capatul puterilor dupa ce am vomitat tot, in continuu, chiar cu sange de la cat ma chinuisem. Asa ca am mers si mi-am facut o perfuzie. A durat cam o ora jumatate, fara dureri, fara probleme, m-a pus pe picioare. Nici nu mai puteam articula cuvinte pana sa ajung la spital. In fine, mi-a facut foarte bine. Astazi m-au apucat ametelile asa ca am mers direct la farmacie si mi-am luat vitamine pt sarcina trimestrul doi (eu abia am facut cele 12 saptamani si surpriza, povestind cu farmacista despre raul meu si spunand ca am probleme mai vechi cu bila care este rasucita, mi-a recomandat sa incerc cateva zile pastilutele de Anghirol - pe baza de plante, fara interactiuni cu sarcina, special pentru bila. Azi am reusit sa mananc normal, fara sa dau afara, niste supa
    A, de la spital mi-au spus sa mananc supe de radacinoase sau de pui bine fiert... Cu meniul si eu sunt incoltita...cam asta e tot ce mananc...
    Ce sa spun, te incurajez asa cum ma incurajez si pe mine. O sa fie bine, o sa treaca, or sa vina si zile bune cand o sa ne bucuram numai de bebe!
    Off nane sanatate multa si tie!sper sa te ajute pastilutele astea!!

Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    28
    Replici
    418

Citat Citat din Nane Vezi post
    Buna Crissa!
    Ms Nane pt gandurile bune, sper sa treaca si la tine. Eu m-am speriat ieri, de obicei vomitam numai spuna, dar ieri am vomitat cu jet mancare si apa. Dar stii care e faza tare? Ca dupa jumatate de ora mi se face foame, iar mananc si tot asa ). In fine, or sa vina si zilele bune pentru noi.

Pupici.

Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    28
    Replici
    418

Citat Citat din dana s. Vezi post
    Off Crissa imi pare tare rau..totusi poate nu se va intampla asta..adica el de unde stie ca va fi in trim 3??poate va disparea pana in 20 de sapt..nu stiu zic si eu ca am auzit atatea cazuri!
    Nasol cu sinuzita..punctie nu poate sa-ti faca sa te mai elibereze?
    Eu de eco 4D stiu doar ca voi face undeva la 22-23 sapt odata cu morfologia.la baiat asa mi-a dat..sa vedem acum! sexul se poate vedea si la eco normal asta daca sta bebe nu e musai sa fie 3D ori 4D
    Buna Dana, nu stiu din ce naiba si-au dat iei seama, din masuratori din mama lor.
    Am zis ca vreau sa fac o eco in alta parte sa vad sexul pt ca am avut o discutie cu dr cu privire la asta si din ce a spus nu cred ca am sanse sa se pronunte pana pe la 27 de saptamani....si eu ce fac? ma dau cu capul de pereti pana atunci?
    De asta am zis ca vreau sa fac in alta parte.
    Cu privire la sinuzita mea, nu cred ca pot sa rezolv ceva pana la nastere. O sa vad la dr joi.

Pupici

Fetelor la mine am observat ca puiutul meu este mai agitat cand sunt la munca, acasa sambata si dum abia am simtit ceva seara, dar la munca inca de dimineata se zbate ). Ori ii place muzica pe care o asculta mami la radio, ori deranjeaza agitatia si stresul din birou. Eu lucrez in domeniul petrolier si la noi orice sesizare este tratata ca urgenta si cu muuuulta agitatie ) mai ales ca la mine vin sesizarile ).
    Sandra S. and ana_elena like this.

Subiecte Similare

1. Mamici de Mai 2014
    De Lalira in forum Sarcina
    Replici: 10577
    Ultima replica: 03 iul 2014, 23:12
  2. Mamici de Aprilie 2013
    De Lalira in forum Sarcina
    Replici: 9897
    Ultima replica: 09 iul 2013, 23:38
  3. Mamici fericite de Aprilie 2011