Pagina 79 din 882 PrimulPrimul ... 2949596974757677787980818283848999109129179579 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 937 la 948 din 10578
Like Tree4802Likes

Subiect: Mamici de Mai 2014

Tami Avatar
    Tami este offline Minunile exista!
    Data inscrierii
    august 2011
    Replici
    30.793

Implicit Raspuns: Mamici de Mai 2014

Citat Citat din Emeline Vezi post
    Buna seara burtici si bun venit fetelor noi!
    Noi ne-am trezit azi mofturosi si plini de greturi (adica eu si bebe ) din nou. Observ ca durata si intensitatea greturilor este direct proportionala cu orele de somn, cu cat dorm mai mult dimineata cu atat mi-e mai greata cand ma trezesc si ma tine mai mult starea asta. Dar in schimb am devenit mare amatoare de apa cu lamaie si bors de tarate ceea ce cred ca e sanatos sa beau, mai bine asa natural decat sucuri din comert
    Am inceput sa mananc tot felul de mancaruri la tot felul de ore, de exemplu aseara am atipit vreo 3 ore si m-am trezit pe la 11 jumate cu o foame imensa si am mancat peste in ulei de masline din conserva cu lamaie si ceapa ) Ciudatenii. Nu stiu daca sunt pofte astea sau sunt chestii induse de creierul meu, cert este ca inainte mancam o masa pe zi asa mai calumea, gatita, acum mananc ca un om normal (gen 3 mese pe zi) si cu toate astea parca ma apuca depresia cand imi spune lumea ca am inceput sa ma rotunjesc.
    Eu nu am mers la analize inca, pe 27 mergem la doc, sper ca nu e vreo problema atat timp cat sunt ok, ma simt bine, inafara de greturi si durerile de burtica pe care acum le simt mai degraba ca pe o jena.
    Ma duc sa mai umplu o tura de bors pentru ca simt nevoia sa-l am constant in preajma )
    Buna Emeline! Eu am constatat ca imi trec greturile daca mananc, deci nu prea e bine, ca o sa ma fac maaare
    Si eu am recoltat analize la 8 saptamani si 3 zile, dar eu facusem oricum multe din ele inainte sa ne apucam de bebe, deci cam stiam cum stau... Iar ptr eco nu as fi avut rabdare sa nu imi vad minunea! Am si poze ptr album, amintiri
    Emeline likes this.

Emeline Avatar
    Emeline este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    23
    Replici
    263

Citat Citat din Tami Vezi post
    Buna Emeline! Eu am constatat ca imi trec greturile daca mananc, deci nu prea e bine, ca o sa ma fac maaare
    Si eu am recoltat analize la 8 saptamani si 3 zile, dar eu facusem oricum multe din ele inainte sa ne apucam de bebe, deci cam stiam cum stau... Iar ptr eco nu as fi avut rabdare sa nu imi vad minunea! Am si poze ptr album, amintiri
    Si eu presimt ca o sa ma fac mare ... dar asta este riscul "meseriei". Revenim in forma dupa, sa ne fie bebelusii sanatosi!
    Ecografie am si eu din saptamana a 5-a cand era micuta sarcina si se vedea un punct negru si atat ... daaaar tot la capitolul amintiri intra
    Tami likes this.

kristine Avatar
    kristine este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    20
    Replici
    61

Am fost la o doctora de obstretica ginecologie recomandata de medicul meu de familie, nu mai k nu mi-a placut de ea nici k medic, nu a fost comunicarea intre pacienta si medic.. a fost ceva de genu imi dai banii foarte multi altfel poti sa pierzi sarcina a vrut foarte mult sa profite dupa urma mea ) dar na asa sunt doctori. Sarcina mea merge foarte bine am 8 sap, si stariile mele sunt normale k la o femeie gravida, adik am pofte, am varsat o singura data fiidnca am mancat cva cu pofta, in schimb dorm foarte mult, si mai ma trezesc noaptea sa mananc ), nu am lesinat nu am avut stari de rau grave ma simt foarte bne burtik creste .. eu mi-am facut analizele de sange sap trecuta si vineri imi rezultatele, mie nu mi-a dat doctora sa iau acid folic, nu mi-a dat niciun fel de vitamine. Acum depinde k nuj exact cat se iau vitaminele astea. Sunt foarte dezamagita de doctora mea ginecolog. dar nu o sa ma opresc la ea, o sa mai caut poate o sa gasesc un medic care isi da interesu de pacient. o seara cat mai frumoasa :*

kristine Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    20
    Replici
    61

Bine te-am gasit Samaev :* sincer imi este frik sa mai ma duc la doctori la cate cazuri se intampla nu iti mai vine sa ai incredere in nimeni, dar asta este viata trb sa facem cum vor ei. daca ai banii se uita la tine daca nu ai banii nu te baga in seama, te lasa sa si mori.

kristine Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    20
    Replici
    61

Mamicilor eu stiu k testul papanicolau se face 1 data la 5 ani, eu ia-m sp medicului meu k mi-am mai facut testul papanicolau anu trecut, si acum mi-a sp sa-l fac din nou eu acum nu am de unde sa stiu daca este normal sau anormal depinde de ei. mi sa dat sa fac multe teste kre cred k sunt banii cheltuiti aiurea toate testele mele kre mi sau dat sa le fac ma costa in jur de 10 milioane lei vechi, eu acum am vorbim si eu cu prietene cu verisoare cu mama kre ea a nascut acum 3 ani, si asa ia sp si ei sa faca multe teste aiurea si nu a facut decat pe cele de sange si ia dat acid folic, si acum surioara mea este foarte bine si foarte sanatoasa si a avut la nastere nota 10, si nu a mai facut testele alea, si verisoara lu iubitul meu este gravida are 7 luni la fel ia sp si ei sa faca testele de milioane si nu le-a facut si sarcina ii merge foarte bine misca bebelu este un footbalist )
    .

Emeline Avatar
    Emeline este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    23
    Replici
    263

Si mie mi-a dat primul doctor la care am fost o gramada de teste si analize de facut ... de vreo 500 lei asa ca de inceput. Plus ca mi-a mai dat si o reteta cu n feluri de pastile pe care nu le-am luat. Nu am luat nici pastilele, nici analizele nu le-am facut pentru ca mi s-a parut sarit de la locul lui acel medic si peste o saptamana si ceva voi merge la alt medic, cea care se va ocupa de mine pe tot parcursul sarcinii care imi va spune exact ce imi trebuie, ce am de facut, daca trebuie sa iau vitamine si altele.
    E bine sa cauti, sa vezi mai multi medici si cu cine te intelegi mai bine si poti vorbi mai deschis sa ramai ca sa fie totul ok. Cat despre analize, sunt o serie care se fac in cazul in care viitoarea mamica are peste 35 de ani altfel nu prea au rost.
    kristine likes this.

kristine Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    20
    Replici
    61

Eu ink nu stiu dc vor sa ne de-a atatea pastile si atatea teste de facut, mai ales cand sarcina decurge foarte bine, sunt niste macelari eu am o parere foarte proasta despre medici din romania, in alta tara medici isi dau interesul in adevaratul sens al cuvantului, si nu te mananca de banii k medici nostrii, eu am 20 de ani si nu inteleg dc mi-a dat sa fac atatea teste nu am nici avorturi nu am absolut nicio boala si istoricul fam mele este ok. Eu ia-m sp doctorei k in fam la mine nimeni nu a fost bolnav de boala kre se mosteneste numai k ea a tot insistat sa fac testele alea, pastile mi-a dat sa iau no-spa dar nu stiu dc mi-a dat sa iau fiidnca durerii nu prea am si ma simt foarte bine. vineri imi vin rezultatul la analize sa d-ea dumnzeu sa-mi iasa bine si sa nu am nicio problema si sa duc sarcina pana la capat daca stau sa ma iau dupa doctori imi pun viata in pericol, fiidnca nu sunt de incredere. o sa mai caut si alti doctori kre sa ma inteleg foarte bine k pacient medic si sa vorbim orice cu el/ea fara jena si kre sunt interesanti cu adv de mine si copilul meu.

iuli_nicol este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    30
    Replici
    123

Buna dimineata burtici... sa aveti o zi magica!
    Apropo de analize si pastilute, doctorul recomanda si spune pentru ce sunt fiecare, iar la pastilute nu spune sa le luam pe toate spune in caz de greata, dureri burtica etc.

Samaev este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    33
    Replici
    441

Buna dimineata burtici si bebici!
    Cu adevarat se arata o zi superba - am vazut soarele de dimineata - cred ca de aceea...
    Despre Papa Nicolau, se face in fiecare an - mai ales pentru cele trecute de 30 de ani - cu atat mai mult cu cat este un test gratuit, nu strica sa-l facem mai mult pentru linistea noastra.
    Cel mai important, mai ales la inceputul sarcinii, este acidul folic, celelalte sunt doar suplimente. Apoi pe parcursul sarcinii este bine sa luam supliment de fier - pentru a preveni anemia - eu, la a doua sarcina, nu am luat supliment de fier...de lene, cred...si a trebuit sa fac trei perfuzii cu "fier" ca m-am trezit la un moment dat cu o lipsa acuta si cam anemica....asta e, mi-am facut-o cu mana mea...dar a meritat

Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    33
    Replici
    441

Citat Citat din iuli_nicol Vezi post
    Buna dimineata burtici... sa aveti o zi magica!
    Apropo de analize si pastilute, doctorul recomanda si spune pentru ce sunt fiecare, iar la pastilute nu spune sa le luam pe toate spune in caz de greata, dureri burtica etc.
    Foarte adevart, Iuli, medicul - de regula - spune pentru ce bun fiecare, depinde si de medici, totusi. Cu toate astea, el spune, recomanda...nu obliga, noi suntem aici si putem pune o mie de intrebari inainte de a lua o decizie, ne ajutam una pe cealalta....Haideti mamicutelor, curaj....avem o perioada frumoasa in fata!!!!
    iuli_nicol likes this.

Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    33
    Replici
    441

Poftiti, va rog, la o cafea!
    dannyelle and iuli_nicol like this.

iuli_nicol este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2013
    Varsta
    30
    Replici
    123

Citat Citat din Samaev Vezi post
    Buna dimineata burtici si bebici!
    Cu adevarat se arata o zi superba - am vazut soarele de dimineata - cred ca de aceea...
    Despre Papa Nicolau, se face in fiecare an - mai ales pentru cele trecute de 30 de ani - cu atat mai mult cu cat este un test gratuit, nu strica sa-l facem mai mult pentru linistea noastra.
    Cel mai important, mai ales la inceputul sarcinii, este acidul folic, celelalte sunt doar suplimente. Apoi pe parcursul sarcinii este bine sa luam supliment de fier - pentru a preveni anemia - eu, la a doua sarcina, nu am luat supliment de fier...de lene, cred...si a trebuit sa fac trei perfuzii cu "fier" ca m-am trezit la un moment dat cu o lipsa acuta si cam anemica....asta e, mi-am facut-o cu mana mea...dar a meritat
    O zi magica iti doresc
    ff adevarat cu Papa Nicolau, dar nu stiu daca e gratuit, cei de la Regina Maria au o promotie de control si examen la 100 de lei.
    Eu l-am facut la Gral si m-a costat 50 de lei.
    sa aveti o zi luminoasa

Subiecte Similare

1. Mamici de august 2014
    De adnc in forum Sarcina
    Replici: 4079
    Ultima replica: Astazi, 06:52
  2. Mamici de iulie 2014
    De masha1978 in forum Sarcina
    Replici: 4020
    Ultima replica: 02 aug 2014, 17:18
  3. Mamici de Iunie 2014
    De Lalira in forum Sarcina