Rezultate de la 1 la 7 din 7
    amalia corina este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    8

Implicit Am sarcina gemelara, ce ma sfatuiti

Buna fetelor
    sunt noua pe forum.Am o fetita de 5 ani si cu greu m-am hotarat pentru o a doua sarcina si surpriza mare a fost sa aflu ca sunt insarcinata in 5 saptamani cu gemeni.Cand mi-a spus doctorul ca sunt doi am ramas fara cuvinte, atat de emotionatata am fost ca parca nu mai auziam nimic din ce imi explica doctorul.Abia acum dupa o saptamana de la control rezlizez cate ceva din ce mi-a comunicat doctorul.( de fapt am citit mult din discutiile altor mamici care au trecut print-o experienta similara si am ajuns sa inteleg ce inseamna o sarcina gemelara ). Problema care ma framanta ff.mult este urmatoarea si daca cineva care a trecut prin asa ceva sau stie mai multe poate sa ma linisteasca as fi ffffffff. recunascatoare .Deci am fost la primul control la 4 saptamani si doctorul mi-a spus ca sunt doi si ca ar fi posibil ca unul sa nu se dezvolte si sa fie oprit din evolutie si atunci se reabsoarbe (atat am retinut din prima vizita la doctor, am fost tare aeriana dupa ce am aflat ca sunt doi, parca cineva mi-a cusut limba si nu am fost in stare sa mai intrebat ceva ,acum imi pare tare rau ca nu am acumulat mai multe informatii).Ok dupa 5 zile de la control mi-a fost tare rau cu stari de lesin si tensiune mica si m-am dus de urgenta la maternitate.Acolo mi-au facut ceva vitamine i.v.care m-au ajutat si din nou mi-au facut ecografie si mi s-a spus ca intr-adevar sunt doi, unul se vede clar ca este embrion ( l-am vazut si eu) dar al doilea nu isi da prea bine seama ce e ( dar clar nu se vedea inca format un embrion), mi-a spus ca s-ar putea sa fie un hematom.Framanatarea mea mare este daca o sarcina este oprita din evolutie sau este hematom se reabsoarbe sau poate sa afecteze si celalalta sarcina.Ce e de facut in cazul acestaAm asteptat sa treaca sarbatorile si saptamana viitoare voi merge la un alt doctor sa aud si o alta parere , dar pana atunci sincer sunt exprem de ingrijorata.Daca cineva poate sa imi dea un sfat, o incurajare ar fi mai mult decat binevenita.
    Va multumesc.

gemlara Oaspete

Implicit

Bine ai venit la noi. Nu stiu foarte multe amanunte despre sarcina gemelara, dar iti pot spune doar experienta mamei mele. Stii si tu cum era pe atunci, fara atat de multe controale sau informatii. Cu mine mama a avut o sarcina destul de usoara si fara probleme. M-a nascut pe cale vaginala(nu stiu chiar foarte multe amanunte) dar la eliminarea placentei moasa si asistenta au avut surpriza sa constate ca e dezvoltata cat pentru gemeni, desi m-am nascut doar eu. Cuvintele moasei au fost "daca s-ar fi rupt in ea, nici n-am fi stiut!". Pot spune ca mama a avut un mare noroc atunci. Nu s-a banuit nici macar o clipa ca ar putea fi gemeni. Explicatiile pe care le-a primit au fost ca un embrion/fat s-a oprit din evolutie si a fost resorbit, dar placenta a continuat sa se dezvolte ca pentru gemeni.

Mult succes cu sarcina.

PS: la ce medici ai fost? Sunt din Rasnov si cam cunosc medicii din Brasov.

Ueu Oaspete

Implicit

De Vulcam si eu am auzit ca este un medic foarte bun, insa stuiu ca la el sarbatorile sunt sarbatori si week-end-urile week-end-uri, adica nu te asista la nastere daca cumva se intampla sa inceapa travaliul in zilele libere.
    Podasca este un medic foarte cautat. Avea cabinet undeva pe Zorilor, dar nu mai stiu daca mai lucreaza acolo(nu prea ii convenea programul). Cunosc mai multe persoane foarte multumite de acest doctor(eu nu am nascut cu el si momentan prefer sa raman la medicul la care am fost prima data). Pe Podasca il mai poti gasi si la clinica Eva. Am fost si eu la el o singura data, si desi e un bun profesionist, faptul ca asteti uneori si cate o luna pentru a ajunge la consultatie nu mi-a placut deloc(asa era la cabinetul de pe Zorilor). In momentul de fata cred ca el este cel mai cautat doctor din Brasov.

La fel Oaspete

Implicit

Si eu am tot sarcina gemelara de 21 saptamani . Nu stiu cum te simti tu, dar eu am avut niste greturi de imi venea sa dorm tot timpul ca sa nu le mai simt .
    Si din ce discutii am avut cu medicul cu care imi supraveghez sarcina, pot sa iti spun ca m-am simtit bine. Acum s-au atenuat acele stari, dar tot mai am cand si cand mici reminiscente. Sarcina gemelara mi-a fost depistata in 7 saptamani, iar eu stiam de creo saptamana si jumatate ca sunt insarcinata, insa nu mi-am facut mari ganduri si probleme. Cred ca speram ca testul sa fie gresit...mai ale ca facusem alte 2 inainte si imi iesisera negative, asa ca m-am acomodat destul de greu cu ideea ca sunt insarcinata. Iar cand am ajuns la medic si mi-a spus ca am sarcina gemelara, am ramas muta de uimire, dupa care am reusit sa ma bucur.Oricum am fost socata in prima faza. Acum nu imi doresc decat sa fie sanatosi si eu sa ma simt bine

georgiana Oaspete

Implicit Si eu sunt insarcinata cu 2 gemene

si eu sunt insarcinata cu gemene , 27 de saptamani si vreau sa va spun ca sunt foarte fericita , nerabdatoare de cum vor arata cele doua minuni - fetite cand vor veni pe lume , dar imi este si foarte frica de momentul mult asteptat.Sper cu ajutorul lui Dzeu atat eu cat si cele doua fetite sa fim bine sanatoase si fericite impreuna. Sunt convinsa ca va fii foarte greu cu 2 copii , dar bucuria e mai presus de toate.Am acasa un baietel de 8 ani si mi-am dorit o fetita , iar dzeu mia dat doua .Eu am 30 de ani si am incredere ca totul va fi bine.

dangel este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Replici
    1

Implicit Re: Am sarcina gemelara, ce ma sfatuiti

buna si eu am o sarcina gemelara de19 saptamani,baietel si fetita si as dori sa stiu daca e cineva pe aici sa-mi impartasesca din experienta lor .

Lalira Avatar
    Lalira este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.408

Implicit Re: Am sarcina gemelara, ce ma sfatuiti

Buna, la mamici de aprilie 2011 este Mary75, care are gemeni.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Etichete pentru acest subiect

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •