Rezultate de la 1 la 7 din 7
Like Tree3Likes
  • 3 Post By nectaria

Subiect: Despre noroc...

nectaria Avatar
    nectaria este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

Rugaciune Despre noroc...

Poate unii dintre noi folosim prea des cuvantul "NOROC", ori ca salut, ori ca urare, inselandu-ne ca dorim binele dar acest cuvat nu este decat o urare a raului desemnand un IDOL caruia ii erau jertfiti pruncii nou nascuti!

Pentru aceasta marele duhovnic parinte Cleopa Ilie de la manastirea Sihastria ne explica foarte frumos ce inseamna cu adevarat cuvantul NOROC:

IDOLUL NOROC
    Am vazut pe unele pomelnice pe care le aduceti, ca pomeniti pe dracul Noroc, zicand : " pentru norocul fetei, pentru norocul baiatului, pentru norocul familiei ". Ce mi-ai pus pe dracul pe pomelnic ? Voi stiti cine a fost noroc ? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete. Voi vedeti ca pana la venirea lui Iisus Hristos, China care se inchina la idoli, India si Japonia si Insula Java si atatea state care se inchina inca la diavoli, lui Brahma, lui Buda, lui Krishna, lui Zoroastru si la toti dracii ? Voi stiti ca pana la venirea Domnului, oamenii salbatici si nebuni pentru fiecare pacat aveau un zeu ?
    Marte, zeul razboiului. Cand aduceau statuia lui, indata trebuia sa faca razboi sa omoare cat mai multi oameni, ca asa-i placea.
    Venera, zeita discordiei. Cand ii aducea statuia, trebuia ca toti sa se sfadeasca si sa se bata, ca asa-i placea zeitei discordiei.
    Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis.
    Apoi Afrodita, zeita desfraului. Ii aducea statuia ei si o trageau intr-o padure deasa si acolo barbatii cu femeile faceau cele mai mari urgii inaintea ei, ca asa ii placea ei, desfraul si urgiile. Era Neptun, zeul apelor, Uranus, zeul pamantului.
    Era si Moloh ( NOROC), zeul fericirii, la romani, la sumerieni si la cartaginezi. Cum era acest zeu Moloh sau noroc, cum ii zicem astazi ? Ii purta statuia intr-o caruta cu doua roti, facuta din arama sau din argint. In spatele zeului Noroc avea un cuptor de arama si in fata lui o tigaie de arama; si-i dadea foc lui Noroc pe la spate, pana se inrosea si tigaia si el. Popii lui purtau in maini niste securi mari, ascutite.
    Ce jertfa primea Noroc ? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in satul tau, de unde esti tu. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc ! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc !..." Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul ? " " I-l dau, ca sa am noroc ! "
    Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti.
    Asa a secerat dracul Noroc milioane de copii. S-au dus mamele lor in fundul iadului ! Acolo stau in vecii vecilor ca au dat jertfa lui Noroc.
    Voi nu vedeti ce zice Isaia ? " Vai de cei ce fac masa dracilor si aduc jertfa lui Noroc ". Si voi, crestinilor, scrieti noroc pe pomelnic. Vai de mine ! Mare nebunie, mare ratacire ! N-ai pe Dumnezeu ? Pui pe dracul Noroc ?
    Numai ce auzi pe betivi la crasma zicand : ,, Hai noroc, cumatre !" Uneori vezi crestini pe drum ca se saluta : " Hai noroc, vecine !". Daca l-ai intreba cine-i Noroc, nu stie, dar stie sa-l pomeneasca.
    Mai chemi pe dracul Noroc, dupa atatea mii de ani ? Te inchini la satana ? Zi : " Buna ziua, cumatre ! Buna ziua, vecine ! Buna seara, matusa !" Cand zici, buna ziua, arati ca Dumnezeu e bun.
    Va rog sa nu-l mai puneti pe pomelnicele voastre si nici sa nu-l mai pomeniti pe idolul " Noroc "!
    deea14, elenushka and Rahell like this.

AnUtZyIk Avatar
    AnUtZyIk este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    6.424

Implicit Re: Despre noroc...

Foarte interesanta postarea ta! Stiam ca Noroc e unul din "ei" dar nu stiam toata povestea. Multumesc ca m-ai luminat!

"Nu te-am ţinut în braţe, dar te simt. Nu ai vorbit, dar te aud. Nu te-am cunoscut, dar te iubesc."

Angela Avatar
    Angela este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    590

nu am avut idee

Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    26
    Replici
    2.507

Manastirea Sihastrie..........ce frumos e acolo, am fost de cateva ori........am intrat si in camera parintelui Cleopa. Foarte frumos.
    Nu aveam ideea de asa ceva. Am sa evit cuvantul asata.

Razvan-Stefan. 21.12.2010

nectaria Avatar
    nectaria este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

Citat Citat din sandy_bell001 Vezi post
    Manastirea Sihastrie..........ce frumos e acolo, am fost de cateva ori........am intrat si in camera parintelui Cleopa. Foarte frumos.
    Nu aveam ideea de asa ceva. Am sa evit cuvantul asata.
    Parintele Cleopa a fost un duhovnic mare... e foarte frumos la Sihastria!!!!

florinush este offline Banat
    Data inscrierii
    februarie 2012
    Varsta
    34
    Replici
    5

Implicit Raspuns Despre noroc...

biserica si tot ce tine de ea este un mod de manipulare , documentati-va si veti vedea ca am dreptate nu are rost sa insir zece de randuri aici ... eu nu sunt de acord cu majoritatea lucrurilor ce se petrec in jurul bisericii , a fost creeata cu un scop de a atrage cat mai multi oameni de a mentine pacea etc lucruri benefice desigur , dar care manipuleaza lumea in ziua de azi in zeci de mii de feluri .. oamenii cred in d-zeu dar defapt ei cred in ei in puterea lor de a face acel lucru la care se "roaga" si bineinteles lucrurile se indeplinesc daca intradevar crezi si iti doresti sa faci ceva dar nu te ajuta d-zeu )) sau cum spun altii " d-zeu imi da puterea de a face asta ...." nu sunt aici sa judec pe cei care cred in d-zeu , nu incerc sa deschid mintile nimanui pentru ca probabil voi fi judecat asa ca mai bine inchei aici .... fiecare are dreptul sa creada in ce doreste ...

ibociu este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2013
    Varsta
    62
    Replici
    1

Implicit Raspuns: Despre noroc...

Maica iubita,Sfanta Fecioara din Juquilla,Fecioara a sperantei noastre,iarta-mi pacatele pentru ca sunt multe.Viata noastra e a ta.Fereste-ne de tot raul si daca in aceasta lume de nedreptate,mizerie si pacat,vezi ca viata noastra a luat-o razna NU NE ABANDONA! Maica iubita protejeaza pelerinii si fii alaturi de noi in toate drumurile noastre.
    Acopera-i cu mantia ta pe sarmanii fara ajutor si painea ce le-a fost furata da-le-o inapoi.Fii langa noi in toata viata noastra si elibereaza-ne de orice tip de pacat! Amin!
    Se spune apoi de 9 ori Bucura-te Marie...,punandu-se in gand 3 dorinte: 1 pt bani si 2 imposibile.Aceasta rugaciune se face 9 zile la rand,cu o lumanare alba aprinsa.
    In ultima zi,cea de-a noua se va publica rugaciunea spre a o face cunoscuta si altora.
    Dumnezeu si Maica Sfanta sa va dea sanatate si sa va fie de folos!Doamne ajuta!""

Bucura-te Maria, cea plina de har,
    Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si Binecuvantat este rodul trupului tau, Iisus,
    Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, Roaga-Te pt noi pacatosii,
    Acum si-n ceasul mortii noastre,
    Amin.
    Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor,
    Amin.

Subiecte Similare

1. Replici: 44
    Ultima replica: 05 sep 2012, 19:22

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •