UE da mai multe drepturi pentru mame

Email
Legislatie

Comisia Europeană recomandă Parlamentului European şi guvernelor naţionale să crească perioada minimă de concediu de maternitate de la 14 la 18 săptămâni şi o remunerare a mamelor de 100 la sută din salariu, a anunţat ieri Biroul de presă al executivului de la Bruxelles.

Recomandările Comisiei lasă totuşi posibilitatea statelor membre să stabilească un plafon la nivelul indemnizaţiei pentru concediul medical. În plus, în cazul în care recomandările vor fi aplicate, femeile vor avea libertatea de a alege momentul în care să-şi ia partea neobligatorie a concediului (înainte sau după naştere) şi, astfel, nu vor mai fi forţate să ia o parte specifică din concediu înainte de naştere, aşa cum se întâmplă în prezent în unele state membre UE.

Revizuirea actualei directive vizează şi protecţia împotriva concedierii, care ar urma să fie consolidată, dar şi dreptul femeilor de a se întoarce la acelaşi loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent după concediul de maternitate.

sursa evz.ro





 
Impreuna cu Mamica Mea, mergem sa facem cumparaturi dintr-un magazin copii pentru a cumpara, hainute, patuturi si carucioare copii. Cand va mai creste si poate sa mearga pe bicicleta, va trebui sa cauti biciclete copii.
O seara pentru a fi superba are nevoie de rochii de seara, viziteaza magazinul Cristallini si vei gasi rochii de ocazie superbe si bineinteles ca nu pot lipsi de la aceasta aceasta tinuta posete de dama asortate.
Daca te casatoresti curand poti incepe sa cauti restaurante nunti pe gustul tau, si daca tot faci nunta urmeaza si copiii, asa ca ar trebui sa te uiti si dupa carucioare copii prin magazine.
Salon de masaj
Te relaxezi si scapi de durerile de spate la salonul nostru de masaj www.santamia.ro